ANA SAYFA
Sivas Haber

Sivas Haber 

Diğer Merkezler Tüm Haberler

  Sırat Köprüsü Gibi

Zara Ekinli Köyü Köprüsü Yıkıldı - Yıkılacak!..
Ekinli Köyü Yeni Köprüsüne Ne Zaman Kavuşacak!..
 Zara'ya 7 km uzaklıkta olan Ekinli Köyü'nün Aşağı ve Yukarı Ekinli Köyü bağlantısını sağlayan köprü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Yaklaşık 10 yıl önce çökmeye başlayan köprü o günden bu tarafa Ekinli Köylüleri için önemli bir ulaşım sorunu teşkil ediyor.
Zara'nın mevcut 131 köyü içerisinde önemli bir yeri olan Ekinli Köyü'nün muhtarı Cemal Özdemir, "Köyümüz sakinleri, maalesef  bu ulaşım sorununu yıllardır yaşıyor. Yukarı Ekinli Köyü ile Aşağı Ekinli Köyü bağlantısını yıllardır bu köprü üzerinden yapan Ekinliler, köprünün her an yıkılması endişesini yaşıyorlar. Ekinli Köyü İlköğretim Okulu Yukarı Ekinli Köyü’nde bulunmaktadır. Aşağı Ekinli Köyü'nde okul olmadığı için burada bulunan öğrencilerimiz okula gidebilmek için bu köprüyü kullanmaktadırlar. Bir felaket yaşanmaması için köyümüze acilen bir köprü yapılmasını Ekinli Köylüleri olarak yetkililerden talep ediyoruz"dedi.
Kızılırmak nehrinin köyün ortasından geçmesi nedeniyle Ekinli Köyü Yukarı Ekinli ve Aşağı Ekinli Köyleri olarak ikiye ayrılmış durumda. Köyün merası, mezarlığı ve arazilerinin büyük kısmı Aşağı Ekinli Köyü'nde bulunuyor, Köy okulu ise Yukarı Ekinli Köyü'nde bulunuyor. 1950 yılında iki köyü birleştiren ahşap bir köprü inşa edilmiş. Bu köprünün işlevselliğini kaybetmesi üzerine 1985-1986 yıllarında inşaatında tren vagonları kullanılarak Sivas tipi yeni bir köprü yapılmış. 1986 yılından bugüne kadar Kızılırmak Nehri'nin sebep olduğu su taşkınları ile köprüde çökmelere sebep olmuş. Ekinli Köyü Muhtarı Cemal Özdemir; "2004 yılı ilkbahar döneminde Kızılırmak'da meydana gelen büyük çaplı su taşkınında köprü ayakları ağır hasar gördü. Köprüde çökmeler meydana geldi. Son yıllarda köprü üzerinde bir çok araç kaza yaptı. Köyün mezarlıkları, arazilerinin bir kısmı, harmanı ve merası Aşağı Ekinli Köyü’nde bulunmaktadır. Yıllardır bitmeyen çilemiz olan köprü sorununun biran evvel bir çözüme ulaşması için yetkililerden destek bekliyoruz" dedi.
Geçtiğimiz yıllarda yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonucu köprü onarımının mümkün olmadığı, yeni bir köprünün yapılması gerektiği bildirildi. 2004 yılı verilerine göre yeni köprünün yapılması maliyetinin
bir milyon beş yüz bin YTL olduğu belirtildi.
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama Nerdeyim?

ANA SAYFA >> Sivas HaberAra{ZZ}arA