Hikmet Denizli 


Sanat Tarihçisi
1946 - 25 Ağustos 2008


"Denizli, çok nitelikli, bilgili, birikimli, olgun, deneyimli bir arkadaşımızdı. 35 yıl kadar uzun bir süreden bu yana tarihe, eski eserlere hizmet veriyordu. Anadolu Medeniyetleri Müzesi' nde yaşanılan tüm olumlu gelişmelerde onun imzası vardı. Yakın bir geçmişte, bu çevrede yapılması gereken iyileştirmelerle ilgili bir mesaiyi paylaştığımızı hatırlıyorum. Ne yazık ki, bunları birlikte yapabilme şansımız olmadı ama müzelerin geliştirilmesi için niyetlerini ve özlemlerini biliyorum. En azından bundan sonra hepimiz, bu amaçlara uygun davranmaya ve Hikmet Bey kardeşimizin manevi anısına olan borcumuzu yerine getirmeye çalışacağız."
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

Hikmet Denizli; 1946 Sivas doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Sivas'ta okudu.
DTCF Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu.
1974-1979 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Eski Eser Tescil Uzmanı,
1995 yılına kadar da Sivas Müzesi'nde araştırmacı ve 14 yıl müze müdürlüğü görevinde bulundu.
Sivas Tarihi ve Anıtları üzerine çok sayıda inceleme ve makaleler yayınlayıp, aynı konu ile ilgili birçok konferans verdi.
Sivas Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi ve Kongre Binası'na yeni fonksiyonlar kazandırarak halkın hizmetine sundu. Sivas Hizmet Vakfı ve Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı'nda Mütevelli Hey'et Üyeliğine seçildi. Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda beş yıl süreyle tabii üye olarak çalıştı.
Sivas Müzelerini ve Eski Eserlerini Koruma ve Yaşatma Derneği'ni kurdu.
Sivas'ın tarihi eserlerinin onarımlarına katkılarda bulundu. Sivas'ta yapılan kültürel etkinliklerin tertip ve icra komisyonlarında görev aldı. Sivas Müze Müdürlüğü görevi sırasında camilerden çalınması ve yok olması mukadder olan halı ve kilimlerin toplanmasında, tasnif tescil ve depolanmasında, müzenin uzmanları ile birlikte özveriyle çalıştı. Müzede toplanan Sivas Kilim ve Halıları sayı, kalite ve zengin koleksiyonu bakımından Türk-İslam Eserleri Müzesi'nden sonra ikinci sırayı aldı. Bu zengin koleksiyonun Sivas Müzesi'nde sergilenmesi nedeniyle öğrencilere bilimsel çalışma ortamı sağlandı. Bu düşünceden hareketle Cumhuriyet Üniversitesi'nde Halıcılık Bölümü kuruldu.
1995 Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne Müdür Yardımcısı olarak tayin oldu.
2002'ye kadar bu görevini sürdürdü.
2002 yılı ve sonraki yıllar Haymana Külhöyük Kazıları, Haymana Boyalık Kazıları, Ulus Roma Hamamı Kazısı ve Kazan Sinap Formasyonu Kazısına başkanlık etti.
Ankara ve çevresinde gerçekleştirilen Roma Dönemi Kutsal Yol Çalışmaları, Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Frig Vadisi Projesi ve Müze Çevresinin Genişletilmesi Projeleri'nin de sahibi idi.
2004 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne Müdür olarak atandı.
Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müze Eğitimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencilerine "Müzelerde Eğitim", "Dünya Müzeleri ve Türk Müzeciliği" konularında ders verdi.
Milletlerarası Müzeler Konseyi ICOM Türkiye Milli Komitesi İcra Kurulu'nda 6 yıl görev yaptı.
Evli ve iki çocuk babasıydı.

Hikmet Denizli; Kaldırıldığı Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde kolon kanseri teşhisi konulmasının ardından 25 Ağustos 2008 Pazartesi sabahı Ankara'da yaşamını yitirdi.
Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde düzenlenen törenin sonrasında, Denizli'nin cenazesi Ankara'da Hacı Bayram Camii'nde öğlen kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Ödülleri:
2007 Çankaya Rotary Kulübü tarafından verilen Meslek Ödülü

Son güncelleme: 14.7.2018 | Sayfa Gösterimi: 2348

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA