Hasret Gültekin ne güneş yüzü gördüm,
ne de gökyüzü
derde düştüm heder oldum, beter oldum ben
laf anlamaz söz dinlemez oldu gönlüm
dağlar sevdamı atamadım ben hasret gültekin


Şair - Ozan
1 Mayıs 1971 - 2 Temmuz 1993


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Asıl adı Hasret Şükrü Gültekin, sanat camiasında bilinen adıyla Hasret Gültekin; 01.05.1971 Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Han köyü doğumlu.

6 yaşındayken bağlama çalmaya başlar. Okuduğu Kadıköy Anadolu Lisesi'ni yarıda bırakıp müzik üzerine yoğunlaşır. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması'nda verir. İlk albümü olan Gün Olaydı kasetini 16 yaşında çıkarır.

Hasret Gültekin; Türk Halk Müziğinin önemli sanatçılarından Talip Özkan'ın öğrencisiydi.

Sesiyle, bağlamasıyla, şelpe tekniğiyle 1989 yılında çıkardığı Gece ile Gündüz Arasında adlı albümüyle dikkat çekti.

Bir çok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer alıp, albümlerine müzik yönetmenliği yaptı. Uluslararası festivallere katılıp, sahne aldı.

1991'de Rüzgârın Kanatlarında adlı bir albüm daha çıkardı.

Siyasi kişiliğiyle de bilinen Hasret Gültekin önce Sosyalist Parti'de görev aldı. Bu parti kapatılınca İşçi Partisi'nde siyasi çalışmalarına devam etti.

Hasret Gültekin; 1991'de Yeter Fırtına ile evlenir. Hasret Gültekin; Pir Sultan Abdal Kültür Festivali'ne katılmak üzere gittiği Sivas'ta konakladığı Madımak Oteli'nin kundaklanması sonucu 2 Temmuz 1993 tarihinde 34 kişiyle birlikte yaşamını yitirdi. Hasret Roni babasının yaşamını yitirmesinden 72 gün sonra, 13 Eylül 1993'te doğdu.

Hasret Gültekin aramızdan ayrılışının sonrasında Kalan Müzik tarafından Seçmeler adlı bir toplama albümü çıkarıldı. Yine 1993 yılında Yunanlı Rambetiko Grubu Prosechos ile birlikte verdiği 'Ege'nin İki Yakası' adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 21 Ocak 2003 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 19.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 3992

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA