Âşık Veysel Şatıroğlu 


25 Ekim 1894 - 21 Mart 1973

"Dostlar Beni Hatırlasın"
Küçük yaşlarda su çiçeği hastalığı geçirdiği için iki gözünü kaybeden,
saz çalmayı görmeyerek öğrenen A n a d o l u S a n a t ç ı s ı


Anadolu'nun Gönül Gözü Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu'nun doğumunun 124. Vefatının 45. Yıldönümü'nde Rahmetle Anıyoruz...


Halk Ozanı

Aşıklık geleneğinin unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda ortaya çıkan ve
20. yüzyıl Türk Halk Şiiri'nin önde gelen siması olarak kendini kabul ettiren
Veysel Şatıroğlu
; 1894 yılında Sivas İli Şarkışla İlçesi'nin Sivrialan Köyü'nde dünyaya gelmiştir. Babası Karaca Ahmet, Annesi Gülizar Hatun'dur.
Yedi yaşına kadar akranları gibi sağlam ve gürbüz olan Veysel bu yaşta yakalandığı çiçek hastalığı sonucu sol gözünü kaybeder. Hastalıktan etkilenen sağ gözüne perde iner. Bu gözü ile nisbeten görebilirken, sağım esnasında annesini beklemekteyken ineğin vurması sonucu sağ gözünü de tamamen kaybeder.

Karanlık ve ızdırapla tanışan Veysel'i düştüğü boşluktan kurtarmaya çalışan
Baba Karaca Ahmet, oğlunu 10 yaşında bağlama ile tanıştırır. İlk dersini köylüleri Molla Hüseyin'den daha sonra da baba dostu Çamşıhlı Ali Ağa'dan alan Veysel 1933 yılına kadar Pir Sultan Abdal, Aşık Kerem, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Emrah gibi tanınmış ustaların eserlerini çalıp söyler. Yıllar geçmektedir. 1919 yılında 25 yaşında ilk evliliğini yapar. İki yıl aradan sonra annesi ve babasını
kısa aralıklarla kaybetmesi onu derin acılara ve çaresizliğe sürükler. Sonrasında eşinin de kendisini terketmesiyle Veysel daha da yıkılır.
1921 yılında hayatını ikinci eşi Gülizar Hanım'la birleştiren genç Veysel'in bu evliliğinden ikisi erkek altı çocuğu olur.

Ömrü yoksulluk ve çilelerle geçen Veysel, köyünden ilk defa ayrıldığı 1933 yılında Sivas Âşıklar Bayramı'na katılır. "Türkiye'nin İhyası Hazreti Gazi" şiiriyle dikkat çeker. Ahmet Kutsi Tecer'in ilgisine mazhar olan Veysel, Köy Enstitüleri'nde bir süre saz öğretmenliği yapar. Bu yıllar hasret şiirlerinin birikimini oluşturur.

Şiirlerinde birlik ve bütünlük mesajları veren, bilim ve teknolojiyi önemseyip benimseyen Veysel, özünde ve sözünde samimidir. Karanlıklar dünyasından aydınlıklar çıkarırken sevecendir. Sadık yarim dediği kara toprakta yeşerttikleriyle murada eren Veysel, bilinçli bir ziraatçidir.

Yarım yüzyıldan fazla sanatına gönül vermiş olması karşılıksız bırakılmamıştır.
1965 yılında TBMM Ana Dilimiz ve Milli Birliğimize katkılarından dolayı özel kanunla Vatan Hizmet Tertibi'nden O'na maaş bağlanmıştır.

Âşık Veysel 21 Mart 1973 tarihinde sadık yari Kara Toprak'la kucaklaşarak aramızdan ayrılmıştır.


Ulusal kültürün en verimli kaynaklarından birisi olan Halk Kültürüne katkıları bulunan Ünlü Ozan Âşık Veysel Şatıroğlu adına "Âşık Veysel Halk Kültürüne
Katkı Ödülü" için gösterilen 9 adaydan ünlü halk ozanı Neşet Ertaş'a layık görüldü. Aşık Veysel Halk Kültürü Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Merkezi Danışma Kurulu tarafından halk kültürünün sevilmesine ve yayılmasına katkı sağlayan sanatçı veya yazarların ödüllendirileceği ifade edilmiştir.
Orta Anadolu türkülerini ve bozlaklarını gerek sazı gerekse de sesi ile icra ederek ün yapan, halk kültürünün içinde yetişmiş, 2001 yılında Ahilik Sanat Ödülü'nü almış ve TRT repertuvarına 32 türkü kazandırmış olan Neşet Ertaş'ın
bu ödüle seçici kurul tarafından layık görülmüştür.


-Din adamı, şair ve yazar Ahmet Yüter tarafından Âşık Veysel adına yazılan dua:
Aşık Veysel Şatıroğlu'nu Anma Duası...


Aşık Veysel'in kapak olduğu yayımlar:
dergiler
HALAY dergisi - (Sivaslı Halk Şairi Veysel Şatıroğlu)
Yıl:5 Sayı:44 - Ağustos 1984

kitaplar

Âşık Veysel'in Hayatı Film Oluyor:
-Kanal 58 Sivas Televizyonu'nda Cuma günü 23.05.2014 tarihinde -canlı-yayınlanan, Yapımcısı Ali İzgi'nin hazırlayıp sunduğu 7 Gün Hayat programında stüdyo konukları Uzun İnce Bir Yol film ekibinden Film Yapım Sorumlusu Sinef Gönül Arslan, OyuncuHazar Motan ve Âşık Veysel'in Torunu/Oyuncu Yeliz Şatıroğlu katıldılar.

-Kanal 58 Sivas Televizyonu'nda Cumartesi günü 24.05.2014 tarihinde tekrar olarak yayınlanan, Yapımcısı Ali İzgi'nin hazırlayıp sunduğu 7 Gün Hayat programında stüdyo konukları Uzun İnce Bir Yol film ekibinden Film Yapım Sorumlusu Sinef Gönül Arslan, Oyuncu Hazar Motan ve Âşık Veysel'in Torunu/Oyuncu Yeliz Şatıroğlu katıldılar.
78 Devir Taş Plak ve 45 Devir Plak çıkmıştır
78 Devir
A-Kahpe Felek
B-Ben Ölürsem Sen Kal Dünyada
Columbia

45 Devir
A-Kahpe Felek
B-Ben Ölürsem Sen Kal Dünyada
Columbia
Şarkışlalı Âşık Veysel

Son güncelleme: 28.10.2018 | Sayfa Gösterimi: 23902

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA