Melda Kuyucu Kılıç 


Türk Sanat Müziği Sanatçısı


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Melda Kuyucu Kılıç; 1974 Sivas doğumlu. Aslen Gemerek ilçesine bağlı Yeniçubuk beldesinden. Cumhuriyet Üniversitesi Kurucu Genel Sekreteri Mustafa Erhan Kuyucu ve İlkokul Öğretmeni Mükerrem Kuyucu'nun kızlarıdır Melda Kuyucu Kılıç. İlköğrenimini Sivas'ta Halil Rıfat Paşa İlkokulu'nda okudu. Orta öğrenimini Ankara'da Mimar Sinan Lisesi'nde tamamladı. 1991'de girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü'nden 1996 yılında birincilikle mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başladı.

Klasik Türk Müziği Sanatçılarından Alâeddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin ve Tülin Yakarçelik olmak üzere yine Türk Sanat Müziği'nin efsane seslerinden Şef ve Yorumcu Tülin Korman, Ünlü Soprano ve Eğitmen Belkıs Aran, Ünlü Bestekar Prof. Dr. Selahattin İçli ve Radyo Sanatçısı Naime Batanay gibi Türk Sanat Müziği'nin üstadlarının yanısıra Udi Mustafa Erses, Türk Sanat Müziği Sanatçısı ve Şefi Kutlu Payaslı, Türk Sanat Müziği Bestekârı Ziya Taşkent, Bestekekar ve Ses Sanatçısı Arif Sami Toker, Türk Sanat Müziği Sanatkarı - Bestekar ve Söz Yazarı Alaaddin Şensoy ve Türk Sanat Müziği Yorumcusu-Koro Şefi İnci Çayırlı gibi Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun önemli şeflerinden yararlandı.

1994 yılında yetişmiş Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı sınavını kazanarak TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı oldu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok konserlere katıldı.

Melda Kuyucu Kılıç; eşi, Türk Diasporası Konseyi Genel Başkanlığını yapan Yapımcı ve Direktör Ercüment Kılıç'ın kurduğu, TRT Saz Sanatçılarından oluşan Group İstanbul orkestrasının da solistliğini yapmaktadır.

Melda Kuyucu Kılıç; bir erkek, bir kız çocuğu annesidir.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 3 Ağustos 2019 tarihinde bu sayfa oluşturulmuş

Son güncelleme: 4.8.2019 | Sayfa Gösterimi: 1050

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA