Emel Güz 


"ben hayata şiirle başladım. babamın kâğıt ömrüne sözcük doğdum." emel güz

Hukukçu - Şair


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Edebiyat camiasında Emel Güz; olarak bilinen ve nüfustaki adıyla Emel Budak Çavunt 20.05.1974 Kayseri doğumlu. Aslen Sivas'ın Hafik ilçesinden Şair Abdülkadir Budak'ın kızı, şair Orhan Göksel'in de kardeşidir. İlkokulu Kayseri'de Ahmet Paşa İlkokulu'nda, ortaokulu Malatya'da Mehmet Akif Ortaokulu'nda, liseyi de Malatya'da Sümer Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Yazı ve şiirleri; Varlık, Şiir Odası, Edebiyat ve Eleştiri, Düşeyaza, Poetik'us, Düşlem, Damar, Uç, Kül, Kum, Yasakmeyve, Hürriyet Gösteri, Sincan İstasyonu ve Kitap-lık gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Emel Güz; 'ün Papatyalar ve Küller adlı ilk şiiri 1996 yılında Bilkent Üniversitesi yayını olan Dört Mevsim dergisinde yayımlandı. 1998 yılında Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü'nü birincilik olarak, 1999 yılında da Arkadaş Zekai Özger Şiir Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

Şiirleri Farsça, Sunskritçe ve Almanca'ya çevrilmiştir.

Emel Güz şairliğinin yanısıra bir hukukçu olup, Av. Emel Budak Çavunt; adıyla Ankara Barosu'na bağlı olup ikamet ettiği Ankara'nın Sincan ilçesinde 2005 yılından bu tarafa hukuk ve avukatlık bürosu açmıştır.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 11 Haziran 2019 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 14.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 1150

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA