Ahmet Turan Şentürk 


Şair - Bağlama Sanatçısı
1931 - 25 Eylül 2017


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Ahmet Turan Şentürk; 1931 Sivas doğumlu. Sivas'ın yerli ailelerinden Danişmentoğulları'ndan Abdülvahap Bey'in, Sarıhatipzadeler'den de Fatma Nadide Hanım'ın oğlu.

Ortaokulu okuduğu yıllarda subay olan babasının vefatıyla evin geçiminin üzerinde kalmasından dolayı okulunu yarıda bırakmak zorunda kalır.

Ahmet Turan Şentürk; genç yıllarında bağlama çalmayı öğrenir. O yıllarda dayısı Muzaffer Sarısözen'den yine Ankara'da Vatani görevini yaptığı Mamak Muharebe Okulu'nda asker arkadaşı, sonraki yıllarda TRT'de saz sanatçısı ve derleyici olan Nejat Buhara'dan saz çalmayı iyiden iyiye geliştirir. Vatani görevi bitince Ankara'da bir iş bulup çalışmaya başlar. Bu arada Ankara Radyosu Sanatçılarından Bayram Aracı ile tanışır. Bu tanışmanın sonrasında iyi düzeyde çaldığı bağlamasıyla Ankara Radyosu'nda saz sanatçısı olarak programlara girmeye başlar.

Ahmet Turan Şentürk; Turhan Karabulut, Nezahat Bayram, Muzaffer Akgün ve Selahattin Erorhan gibi dönemin ünlü ses sanatçılarına sazı ile sahnelerde eşlik eder.

Dayısı Muzaffer Sarısözen'in vefatından sonra radyo sanatçılığını bırakarak İstanbul'a yerleşen Ahmet Turan Şentürk Şişli'nin Çağlayan'da restorant işletmesini açar.

Küçük yaşlarda büyüklerinden öğrendiği 12 halk ezgisini yeğeni Türk Halk Müziği Sanatçısı Orhan Gazi Yılmaz'a aktararak derlenmesini sağlamıştır.

Evli ve üç erkek çocuğu babası olan Ahmet Turan Şentürk 25 Eylül 2017 tarihinde vefat ettiği İstanbul'da Sancaktepe ilçesinin Yenidoğan Mezarlığı'na defn edilir.

Ahmet Turan Şentürk biyografisi bilgileri, yeğeni Orhan Gazi Yılmaz'dan edinilen kaynaklardan derlenmiştir.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 11 Haziran 2019 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 11.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 1215

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA