Songül Uğur 


Türk Halk Müziği Sanatçısı

Songül Uğur; Sivas/Gürün doğumlu. Aslen; 1950 öncesi Sivas ili Şarkışla ilçesine, 1950 sonrası Sivas ili Gemerek ilçesine, 1968 yılında yapılan referandumla da Kayseri ili Sarıoğlan ilçesine bağlanan İğdeli köyünden.

Songül Uğur'un müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında başlamış, Sivas'ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan korolarda yer almıştır. Ortaokul yıllarında Sivas Belediye Konservatuarı'nın yetenek sınavını kazanarak öğrenci bölümde bir yıl okumuştur. Lise sonrası Kayseri Büyükşehir Belediye Konservatuar sınavını kazanıp, 4 yıllık bir müzik eğitimi almıştır. Ardından Ankara'da İhsan Öztürk Müzik Merkezi'nde nota, bağlama ve ses eğitimi üzerine dersler almış, 1993 yılında Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde yer alan eski bir şehir olan Kempten'e (Allgäu) yerleşerek batı müziği üzerine Berlin Operası hocalarından eğitim görmüştür.

2006-2018 tarihleri arası yaklaşık 12 yıldır Almanya'nın Kempten şehrinde nota, bağlama ve şan dersi vermekte, korolar çalıştırmaktadır.

Almanya'nın Kempten, Füssen ve Markdoberdorrf şehirlerinde ki Alman derneklerince düzenlenen festival ve şenliklerde, uluslararası kültür etkinliklerinde sahne almakta, müzik eğitimi verdiği öğrencilerini grup olarak sahneye çıkarmaktadır. Böylelikle; Songül Uğur hem sanatçı hem de öğretici tarafıyla müzikal eğitim verdiği öğrencilerinin bu gibi sosyal aktivitelerine katılımını sağlayarak etkinliklerde öğrencilerinin koro ve solo eserler çalıp seslendirmelerine fırsat vermektedir.

Ayrıca Songül Uğur tarafından müzik eğitimi alan bu öğrenciler Almanya'nın muhtelif şehirlerinde bulunan Türk televizyon kanallarından; Kanal Avrupa, Show Türk, Ekin Türk TV ve TGRT EU'nın müzik programlarına katılmışlardır.

Songül Uğur 2004'de Kanal 7 Int'de, 2005/2008 yılları arası Yurdum TV ve TVT televizyonlarında, Aralık 2018'de yine Ocak-Şubat 2019 tarihleri arası Tempo TV'de müzik programları yaptı. TRT ve radyo programlarına yine Vizyon 58, SRT, Gala TV, Kanal 60, Ekin TV, Yaşam TV, Tempo TV ve TV52 televizyon kanallarına konuk sanatçı olarak katıldı.
sahne aldığı etkinlikler;
•Sivas Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Yenikapı'da yapılan
9. Geleneksel Sivas Günleri'nin son günü olan 3. günü 30 Eylül 2018 tarihinde Pazar günü Avrupa Sivaslılar Birliği Federasyonu ASBİR'in tanıtım programında; Federasyonun daveti üzerine etkinliklerine katılan Türk Halk Müziği Sanatçısı Songül Uğur, Federasyonun Genel Başkanı Yüksel Hasan Önder, 2. Genel Başkanı Gazi Kılınç başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ve bölge başkanlarıyla ve yine program dahilinde sahne alan sanatçı Pınar Dağdelen beraberliğinde Âşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü seslendirdiler.
-Aynı zamanda bu program; Sivas Televizyonlarından Kanal 58 ekranlarından 22 Ekim 2018 tarihinde Pazartesi günü yayınlandı.


sahne aldığı türkü evleri;
•Türk Halk Müziği Sanatçısı Songül Uğur; 26-27 Ekim 2018 tarihinde Cuma ve Cumartesi günü Almanya'nın Frankfurt şehrinde Star Türkü Evi'nde sahne aldı. Bağlamada Hüseyin Bakır, klavyede Erkan Emir sanatçı Songül Uğur'a eşlik ettiler.


Klas Arsa Ofisi'nin 4 yıldır geleneksel olarak düzenlediği, İstanbul'da Esenler Kültür Merkezi'nde ki kahvaltı programının 5. yılı olan 9 Aralık 2018 tarihinde Pazar günü; yaşadığı şehir Almanya'nın Kempten'den Türkiye'ye gelerek Klas Emlak Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Akbayır ve Klas Emlak Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Alperen Akbayır'ın davetine katılan Songül Uğur'un 10-15 Aralık 2018 tarihleri arasında program yaptığı televizyon ve katıldığı televizyon programları;


katıldığı televizyon programları:
•10 Aralık 2018 tarihinde Pazartesi günü Yaşam TV'de canlı olarak yayınlanan Tuncay Kıtay ve Yaren Ay ile Türkü Diyarı adlı müzik programına Türk Halk Müziği sanatçılarından Yağmur Yalçın ve Songül Uğur katıldılar.

•11 Aralık 2018 tarihinde Salı günü Tempo TV'de canlı olarak yayınlanan müzik programına katıldı.

•15 Aralık 2018 tarihinde Cumartesi günü; Ordu televizyonlarından TV52'de yine aynı kanalın internet üzerinden yaptığı yayınla Sedat Ünver ve Yusuf Kuvancı ile Meletten Esen Rüzgar adlı müzik programına Ebru ilhan ve Songül Uğur canlı yayın konukları olarak katıldılar.


program yaptığı televizyonlar:
-13 Aralık 2018 tarihinde Perşembe günü Tempo TV'de canlı olarak yayınlanan Songül Uğur ile Türküler adlı yaptığı müzik programı.Avrupa Sivaslılar Federasyonu tarafından 23 Aralık 2018 tarihinde Pazar günü yapılan Sivaslılar Yardımlaşma ve Dayanışma Günü adı altında Ragıp Tütüncü'nün sunumunu yaptığı konserde Türk Halk Müziği ses sanatçılarından Songül Uğur, Mustafa Karagöz, İsmail Fidan ve Şeref Eren türküleriyle bu anlamlı günde sahne aldılar.
-Yer olarak Hollanda'nın Grobbendonkstraat 32, 5628 RE Eindhoven adresindeki Nazar Partycentrum'de yapılan bu konserin geliri ihtiyaçlı olanlarına engelli arabaların temininde ve öğrencilere verilecek burslar için kullanılacaktır.Songül Uğur'un İstanbul'da Tempo TV'de yaptığı programları:
-Klas Arsa Ofisi'nin katkılarıyla; ilkini 31 Ocak 2019 tarihinde Perşembe günü yaptığı Songül Uğur ile Gurbetin Dili adlı Tempo TV'de canlı olarak yayınlanan müzik programına avrupa sahnelerinden sunucu Emine Türk ve sanatçılardan Güngör Çoşkun stüdyo konukları olarak katılmışlardır.

-İkincisi; 5 Şubat 2019 tarihinde Salı günü Ozan Garip Ferhat ve Burhan Topal stüdyo konukları olarak canlı yayın programına katılmışlardır.

-Üçüncüsü; 7 Şubat 2019 tarihinde Perşembe günü Ergün Efe stüdyo konuğu olarak katıldı.

-Dördüncüsü; 8 Şubat 2019 tarihinde Cuma günü Ordu televizyonlarından TV52'de yayınlanan Meletten Esen Rüzgar adlı müzik programının yapımcılarından Sedat Ünver ve Yusuf Kuvancı yine Ordu'nun Mesudiye Darıcabaşı Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Şenel Yılmaz stüdyo konukları olarak katıldılar.■Songül Uğur; 9 Şubat 2019 tarihinde Cumartesi günü İstanbul'da Küçükçekmece Nikah Salonu'nda Gürün Kültür Vakfı ve Gürün'e bağlı köy derneklerinin beraber düzenlediği Kış Yarısı Programı'nda sahne aldı.


Songül Uğur'un sahne aldığı TV programı:
•10 Şubat 2019 tarihinde Pazar günü Vizyon 58 TV'de canlı yayınlanan Sedat Duran Show adlı müzik programına Türk Halk Müziği sanatçılarından Songül Uğur katıldı. Ayrıca; Aslan Camii Dernek Başkanı Mehmet Tok, Esenyurt İstiklal Mahallesi Muhtar Adayı Turgut Kömür ve Esenyurt Hürriyet Mahallesi Muhtarı Erdoğan Yücetepe programın diğer konukları olarak katıldılar.


■23 Şubat 2019 tarihinde Cumartesi günü Avusturya'nın Salzburg şehrinde a La Turca Restorant'ında Telden Dile Dilden Gönüle adlı Gönül Türküleri gecesi programında sahne alacaktır.

Son güncelleme: 12.2.2019 | Sayfa Gösterimi: 1620

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA