Hüsnü İyidoğan 


Halk Ozanı
mahlası: Ozan Leşgeri

1963 Sivas/Kangal Minarekaya köyü, eski adıyla Leşger köyü doğumlu. Daha üç aylıkken annesi Zöhre Hatun’un doğum yeri olan Kavak bucağına yerleşmiştir. Babasının Seyid olması nedeni ile daha 7-8 yaşlarında Cem ayinlerine katılmaya başlar. İlk ve ortaokulu Kavak’da, liseyi Çetinkaya kasabasında okudu.
Çevresinde birçok ozanla tanışır. Bu ozanlardan aynı köylüsü olan Muhlis Akarsu, Kavak’lı olan Müslüm Sünbül, Sebahat Akkiraz ve daha eskilerden Kangal’ın Dışlık köyünden Ahmet Başer, Erzincan'lı Davut Sulari ve Aşık Daimi'dir.

1979’da İstanbul'da Alevi dergahı olan Şah Kulu ve Karacaahmet’te Cem ayinlerine katılır. Sonrasında Adana’ya gider Mahsuni Şerif’le tanışır. Askerlik sonrası Ankara’ya yerleşip bir kamu kuruluşunda işe başlar.

Yurdun birçok şehrinde konserler verdi. 1997 yılında Âşık Mahzuni Şerifi'nde Genel Başkanlığı'nı yaptığı Çağdaş Halk Ozanları Derneği’nin kurucu üyesi ve genel başkan yardımcılığı görevini yaptı. Sonraki yıllarda bu dernek kapandığı için 2000’de Tüm Halk Ozanları Kültür Topluluğu’nun kurucu üyesi ve genel başkan yardımcılığını yaptı.

Son güncelleme: 30.9.2018 | Sayfa Gösterimi: 1005

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA