A. Galip 


biliyorum
üzerimde yükselen bu gökyüzü
asırlardır bulutu ve yağmuru
bağrında taşıyan bu gökyüzü
sabırsız

biliyorum
üzerinde dolaştığım bu yeryüzü
beni bağrına basacak olan bu toprak
sessiz ve telaşsız yürüyüşümden
rahatsız
A. Galip


Eleştirmen, Şair - Yazar


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Asıl adı Ali Galip Kabasakaloğlu, bilinen adıyla A. Galip; 01.01.1968 Sivas/Kangal Dışlık köyü doğumlu. İlköğrenimini Sivas'ta, liseyi Malatya'da, üniversite ve yüksek lisansını Ankara'da tamamladı.

1995 yılı Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde Sosyalist Devlet Kavramı hakkındaki teziyle yüksek lisansını yaptı.

Yazı ve şiirleri; E Ütopiya, Uç ve Kunduz Düşleri dergilerinde yayımlandı.

2000'li yıllardan bu yana A. Galip imzasıyla, şiir ve minimal öykülerinin yanı sıra felsefi ve politik denemelerini, roman ve şiir incelemelerini, eleştiri yazılarını, çeşitli sanatçılarla yaptığı söyleşilerini; Milliyet Sanat, Yasak Meyve, Varlık, Evrensel Kültür, Felsefe Yazın, Alevilerin Sesi gibi dergilerde ve Radikal İki, Radikal Kitap, Cumhuriyet Pazar ve Gündem Özgürart gibi gazete eklerinde yazmaktadır.

Felsefece, Zil ve Teneffüs gibi pedagoji dergilerinin yayın kurullarında yer alıp, Bence Kitap Yayınları'nın danışmanlığını ve editörlüğünü yaptı.

Mitoloji, tragedya ve roman atölyelerinde edebiyat türlerine yönelik yaratıcı yazarlık derslerinin yanı sıra çeşitli dergilerde de şiir, eleştiri ve deneme yazılarını sürdürmektedir.

Şiirleri; Tolga Çandar, Nurettin Rençber, Sait Saim ve Şehriban Ebem gibi Türk Halk Müziği sanatçıları yine özgün müzik sanatçılarından Sevinç Eratalay tarafından bestelenip, albümlerinde okundu.

A. Galip Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM üyesi olup, 2009 yılında Gökhan Cengizhan'ın Edebiyatçılar Derneği Başkanlığını yaptığı dönemde derneğin Genel Sekreter Yardımcısı görevinde bulundu.Şiirleri: Bir Gize Uyanış - Hüzün - Öfke - Yakarış - Zaman

Son güncelleme: 16.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 1364

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA