Melike Demirağ 


Sinema Sanatçısı

1956 İstanbul doğumlu. Ses ve sahne sanatçısı Rüçhan Çamay ile film yapımcısı Turgut Demirağ'ın kızlarıdır. Fenerbahçe Başkanı, İşadamı Ali Koç'un eşi Nevbahar Demirağ'ın da kız kardeşidir.

Üsküdar Türk Kız Koleji'ni bitirdi.

1971 yılında ilk rol aldığı sinema filmi, babası Turgut Demirağ'nın yönetmenliğini yaptığı ; Cihangir Gaffari, Sevda Karaca, Erdo Vatan ve Beyza Başar ile birlikte başrollerini paylaştğı 'Üç Kızgın Cengaver' idi.

Melike Demirağ; 1974 yılında 18 yaşındayken, yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini yaptığı Yılmaz Güney ile Arkadaş adlı filmde başrol oyunculuğunu paylaştı. Film, 32. Locarno Film Şenliği'nde en iyi film seçilip Altın Leopar Ödülü'nü kazanırken Melike Demirağ da en iyi kadın oyuncu ödülünü Rebecca Horn ile paylaştı.

1978'de Zeki Ökten'in yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu o yıllarda cezaevinde bulunan Yılmaz Güney'in yaptığı, başrollerde Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz'inde rol aldığı Sürü filminde oynadı.

1974 yılında müzisyen, besteci ve söz yazarı Şanar Yurdatapan ile evlendi. Zeynep Ferah ve Can adında iki çocuğu vardır.

Melike Demirağ 2001 yılında başrollerini Zuhal Olcay ve Uğur Polat'ın paylaştığı Yeditepe İstanbul televizyon dizisinde oynadı.

2001 yılında da başrollerinde Ediz Hun ile Ajda Pekkan'ın oynadığı Şöhret Sandalı adlı Televizyon filminde konuk oyuncu olarak Ajda Pekkan'ın kardeşi rolünü oynarken Banu Zorlu, Gökhan Arsoy, Halil Ergün ve Tomris Oğuzalp gibi oyuncular da eşlik etmiştir.

Melike Demirağ, 2003 yılında senarist ve yönetmenliğini Yusuf Kurçenli'nin yaptığı ve başrollerde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın olduğu Gönderilmemiş Mektuplar adlı televizyon dizisinde Selma karakterini canlandırdı. Dizide diğer rolleri ise Aytaç Arman, Suna Selen, Rojda Demirer, Levent Yüksel, Salih Kalyon ve Necati Bilgiç gibi oyuncular paylaştı.

Son güncelleme: 9.12.2018 | Sayfa Gösterimi: 805

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA