Cengiz Yıldırım 


Siyasetçi - Yazar
TURÇEV Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği Çevre Komisyonu Başkanı


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Cengiz Yıldırım; 11.07.1954 Sivas'ın Şarkışla ilçesi Beyyurdu köyü doğumlu. İlkokulu köyü Beyyurdu'nda, orta ve lise öğrenimini Ankara ve Kütahya'da tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu. Üniversitenin Edebiyat Fakültesi'nde; Uygarlık Tarihi, Bilim Tarihi, Siyasi Düşünceler Tarihi, Türk Tarihi, Türk Kültür Tarihi, Bizans Tarihi, Osmanlı Tarihi, Osmanlı Kültür Tarihi, Tarih Metodolojisi, Türk Edebiyatı Tarihi, Türk Halk Bilimi, Sosyal Bilimler ve Felsefe bölümlerinde özel öğrenci statüsünde eğitimler aldı.

Cengiz Yıldırım; çalışma yaşamına 1978 yılında Ankara'da Türkiye Elektrik Kurumu'nda başladı. 1979'da yaşanan siyasi gelişmelerden dolayı Türkiye Elektrik Kurumu yönetimi geçici görevle Kütahya'ya gönderdi. Kütahya'da bir dönem 1979-1980 tarihleri arası merkezi Ankara'da bulunan Enerji İş Sendikası Kütahya Şube yönetiminde, 1983 sonrasında Sosyal Demokrasi Partisi SODEP, Sosyal Demokrat Halkçı Parti SHP ve CHP Kütahya il yönetimlerinde, 1990-1993 yılları arası da Kütahya Halkevleri ve İnsan Hakları Derneği Kütahya Şubesi yönetiminde bulundu. 1993 yılında Ankara'da beş yıl süreyle Türkiye Elektrik Kurumu Bilgi İşlem Merkezi'nde çalıştıktan sonra 1998 yılında emekliye ayrıldı.

Emekli sonrasında sosyal ve siyasal alanlarda çalışmayı sürdürdü. 1988- 2002 tarihleri arası CHP Çankaya İlçe Başkan Yardımcılığı, Demokratik Kitle ve Sivil Toplum Örgütleri Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ankara'da merkezleri bulunan Tüketici Hakları Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Vakfı gibi vakıf ve derneklerde üye ve yöneticilik yaptı.

Cengiz Yıldırım evli olup iki çocuk babasıdır.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 8 Aralık 2017 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 3.8.2019 | Sayfa Gösterimi: 1272

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA