Adem Yavuz 


Gazeteci
sivas'ın ilk basın şehidi
1943 - 26 Ağustos 1974


"45 yıl öncesiydi. 20 temmuz 1974'te rumların türklere yönelik katliamlarının artması nedeniyle kıbrıs türkünü korumak için düzenlenen kıbrıs barış harekâtında görevi başında vurulan gazeteci adem yavuz'un naaşı doğduğu köy Çınarlı'ya getirilmişti. o yıl basın şehidi adem yavuz'un cenaze törenine babamla katılmıştım. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun." 20 temmuz 2019 gazeteci yakup kadri bozalioğlu


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Adem Yavuz; 1943 Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Çınarlı köyü doğumlu. İlkokulu köyü Çınarlı'da, orta ve liseyi İstanbul'da okudu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde öğrenimine devam ederken Günaydın gazetesinde Ankara muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 1968 yılında TRT Ankara Televizyonunda bir süre çalıştıktan sonra 1969'un 1 Eylül'ünde mesleğine ANKA Ajansında devam etmiştir.

1974 yılında ANKA Ajansı muhabiri olarak Kıbrıs'a giden gazeteci Adem Yavuz, 14 Haziran 1974 tarihinde fotoğrafçı ve savaş muhabiri Ergin Konuksever'le birlikte Rumlar tarafından tutsak edildi. Gözleri bağlıyken ateş edilerek, yaralandı. Rumlar Adem Yavuz'u ameliyat etmelerine rağmen durumu kötüye gidince Türkiye'ye teslim ettiler. Adem Yavuz iade edildikten sonra Adana'da Tıp Fakültesi Numune Hastanesi'nde 26 Ağustos'ta 31 yaşındayken hayatını kaybetti. Kıbrıs Şehidi Adem Yavuz Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından köyü Çınarlı'da Çınarlı Şehitliği karşısına yaptırılan anıt mezara defnedildi.

11 Mayıs 1975 tarihinde Türk Kadınlar Birliği tarafından Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan Adem Yavuz'un, annesi Elif Yavuz yılın annesi seçilmiştir.

Şehit Gazeteci Adem Yavuz'un 38. ölüm yıldönümünde 2012 tarihinde 26 Temmuz'un Salı günü Zara'dan gazetecilerden Yakup Kadri Bozalioğlu ve İbrahim Özel tarafından o günün manasına uygun haber yapmak amaçlı Çınarlı köyünde Adem Yavuz'un Anıt Mezarı ziyaret edilip, aile yakınlarıyla beraber anıldı.

Kıbrıs Barış Harekatının 41. yılında ve Basında Sansürün Kaldırılışının 107. Yıldönümü olan 2015 tarihinde 24 Temmuz Basın Bayramı'nda Gazeteci Fikret Ünsal'ın başkanlığını yaptığı Sivas Gazeteciler Cemiyeti'nin organizasyonunda Sivas'ta görev yapan gazeteciler Hafik ilçesinin Çınarlı köyünde Adem Yavuz’un kabrine karanfil bıraktılar.

Adına şiir, türkü yazılan Şehit Gazeteci Adem Yavuz için ayrıca birçok şehirde mahalle, sokak ve okula adı verilmiştir.

Adem Yavuz adının hangi şehirlerde ve nerelere adının verildiğini yazacak olursak o da şöyledir; İstanbul'un Ümraniye ilçesine bağlı Yukarı Dudullu Adem Yavuz Mahallesi. Bir diğeri İstanbul'un ilçesi Kağıthane'de Şehit Adem Yavuz Ortaokulu yine İstanbul'un ilçesi Ümraniye'de Adem Yavuz Mahallesi'nde Eski Üsküdar Yolu Caddesi Esenlik Sokak'ta Adem Yavuz Aile Sağlığı Merkezi, Adana'nın ilçesi Yüreğir'de Gazeteci Adem Yavuz İlköğretim Okulu, Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Adem Yavuz Mahallesi, Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Adem Yavuz Ortaokulu, Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde Şehit Adem Yavuz Ortaokulu ve Sivas'ın Hafik ilçesinde Adem Yavuz Yatılı Bölge Ortaokulu'dur.Adem Yavuz Yatılı Bölge Ortaokulu; 1974/1975 Öğretim Yılında Adem Yavuz Temel Eğitim Okulu adı altında eğitim-öğretime başlamış, daha sonra adı Adem Yavuz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olarak değiştirilmiştir. Adını Hafik İlçesi Çınarlı Köyünden olan ve Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit düşen gazeteci Adem Yavuz’dan almıştır.

Okulun ilk binası 2003 yılında yapılan depreme dayanıklılık testleri sonrasında zemininde problem olması nedeniyle yıkılmış öğrenciler tahliye edilmiştir. Yeni okul binası 2006 yılı Şubat ayında tamamlanmış ve yeni okul binasında eğitim öğretim 2005-2006 öğretim yılının ikinci döneminde tekrar başlamıştır. Daha sonra 2008 yılında ise okula ek olarak çok amaçlı salon inşaatı yapılmıştır.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 4 Nisan 2017 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 21.7.2019 | Sayfa Gösterimi: 1424

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA