Beşir Sönmez 


Yazar
1936-12 Nisan 2009

1936 Sivas/Ulaş Acıyurt köyü doğumlu. İlk öğrenimini İzmit Necatibey İlkokulu'nda tamamladı.
1961 yılında politikaya atıldı. 1963 yılında Avrupa'ya gitti. 1968 yılında da Türkiye'ye döndü. O dönem yine politikayla ilgilenip. sosyal faaliyetlerde bulundu. 1972 yılında tekrar yurt dışına gitti, sosyal aktivitelerin içinde yer aldı. 1975 yılında tekrar Türkiye'ye döndü, çeşitli ticari faaliyetlerde bulundu. 1991 yılından itibaren iki dönem de Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği SSCB'nin dağılmasıyla arkadaşlarını yanına alıp 1995 yılında Gürcistan'ın Batum şehrine yerleşerek orada kereste imal edip ithalat ve ihracata başladı. Daha sonra Tiflis'e oradan da Miharli Bey'in köyü Darvaz'a gitti. Akrabalarını buldu onlarla tanışıp buluştu, Mihrali Bey'le ilgili bilgiler topladı. Oradan Azerbeycan'a gitti. Bakü'de, Gence'de ve Sungay'daki akrabalarını buldu. 2003 yılında üç kere Moskova'ya ve bir kere de Tümen şehrine gitti ve oradaki akrabalarını da bulup çeşitli bilgiler edindi.

Beşir Sönmez'in ilk eşinden üç erkek, üç de kız olmak üzere altı çocuğu vardır. Eşini 2000 yılının Mayıs ayında kaybetmiştir. Bu nedenle Mihrali Bey'in köyü Darvaz'da ikinci evliliğini yapan Beşir Sönmez'in bir erkek çocuğu daha olmuştur.

Son güncelleme: 8.11.2016 | Sayfa Gösterimi: 1532

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA