Serhan Çekem 


Kültür ve Turizm Bakanlığı
İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu Solisti

araştırma, biyografik yazı: yakup kadri bozalioğlu


Serhan Çekem; 06.05.1968 Sivas/Zara doğumlu. Müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında başladı.

1980 yılında Grup Neşe Müzik Topluluğu'na katılarak sanatına yön vermiş, folklor eğitimcisi Nejdet Yiğit'in desteğiyle Sivas'ta ilk kez sahne almıştır.

Serhan Çekem, 1985 yılında Sivas Belediyesi Konservatuarı'nda müzik eğitimi almış, 1987 yılında o dönemin Sivas Valisi Lütfü Tuncel ve Vali Yardımcısı Osman Eroğlu vasıtasıyla 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren huzurunda Sivas'ta sahneye çıkmıştır.

Müzik araştırmacısı Rıfat Kaya, folklor eğitimcisi Nejdet Yiğit ve mahalli sanatçı olan babası Azmi Çekem'in desteklerini gören Serhan Çekem, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu'nda Şef Celal Vural'ın yönetiminde göreve başladı. 1993-2003 yılları arası Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu'nda, 2003-2006 tarihleri arası da Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçısı olarak görev yapmıştır.

Sanatçı Serhan Çekem'in ilk canlı televizyon programı 1993 yılında Mustafa Yolaşan'ın sunduğu Pazar 93 olup TRT 1'de yayınlandı. Serhan Çekem; TRT-2'de Faruk Demir'in sunduğu Gide Gide GAP, 1995'de TRT-1, TRT-2, TRT-Avrasya ve TRT-INT'de Atilla İçli'nin sunduğu Yörelerimiz Türkülerimiz, 1996 yılında TGRT'de İzzet Altınmeşe'nin sunduğu İzzet-i İkram yine 1996'da TRT-2'de Gülşen Kutlu'nun sunduğu Allı Turnam, 2000 yılında da Kanal 7'de Bayram Bilge Tokel'in sunduğu Gönül Dağı televizyon programlarına katıldı.

2006 yılından bugüne 2018 yılı dahil İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu'nun solisti olarak çalışmaktadır.

Türk Halk Müziği'ni icra eden Serhan Çekem, Zaralı Halil Söyler'in Zara'ya ait bilinen türkülerini yorumlarıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Sivas'taki Zara gecelerine taşıyıp yöresel müziğe duyulan özlemi giderebilmiştir.

Konser ve gecelerde söyledikleri Zara türkülerini iptidai şartlarda kayıt edilmiş kasetlerden ve mp3'lerden dinleyen Sivaslılar, Zaralılar artık hem yasal hem de kaliteli stüdyolarda kaydı yapılmış müzik albümleri olan CD'lerden Serhan Çekem'i dinlemek istemektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Modern Folk Müzik Topluluğu Sanatçılarından Enver Merallı, Serhan Çekem ve Yüksel Yaşar; Sivas Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Yenikapı'da yapılan 9. Geleneksel Sivas Günleri'nin 2. günü olan 29 Eylül 2018 tarihinde Cumartesi günü akşamı Sivas Merkez Dernekler Federasyonu'nun tanıtım programında sahne aldılar. Aynı zamanda bu program; Yenikapı etkinlik alanından ortak canlı yayın yapan Sivas Televizyonlarından Kanal 58, SRT ve Vizyon 58 ekranlarından yayınlandı.

Son güncelleme: 11.10.2018 | Sayfa Gösterimi: 3156

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA