Ali Rıza Töriyen Türk Halk Müziği Sanatçısı
Besteci ve Söz Yazarı

Ali Rıza Töriyen; 1962 Sivas/Zara Kardere köyü doğumlu. Müziğe ilkokul yıllarından itibaren söz yazarak başladı. Müzik çalışmaları her ne kadar söz yazarlığı ve beste çalışmaları ağırlıklı olsa da geçen süre içerisinde de yorumcu olarak 2 albüm çıkardı.

1979 yılında Harika Plak'ın İstanbul'daki Unkapanı Stüdyosunda Ali Rıza Töriyen adıyla ilk kasetini dolduran Ali Rıza Töriyen'in kasete okuduğu türkülerin müzikal alt yapısını Ali Sultan yapmış, bağlamasıyla çalmıştır. Bunu takip eden 23 yıl aradan sonra 2002 yılında da yine Unkapanı Stüdyolarında bu kezde Ekberi Müzik'ten çıkan Duymadın mı adlı kasetinde Eyüp Hamiş nefeslide, Yusuf Sorgun bağlamasıyla çalmıştır.

TRT repertuarında anonim olan 10 eserinin yanı sıra Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM kayıtlarında 80 eseri bulunmaktadır. Edip Akbayram, Mazlum Çimen, Nurdan İpek, Aslı Gül, Mehmet Çınar ve Seza Kırgız tarafından eserleri okunmuştur.

Ali Rıza Töriyen'in 500 söz, 260 türkü formatında hazırlanıp düzenlemeleri yapılmış eserleri bulunmaktadır. Değilmisin, Duymadın mı!, Canımdan Ötesin bunlardan bazıları.

Son güncelleme: 6.2.2019 | Sayfa Gösterimi: 4995

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA