Uğur Kaynar "Türkiye'de el yazısıyla kendi şiir kitabını basan ilk şairdir. bir dizisinde el yazısıyla behçet aysan ve metin altıok'un şiir kitaplarını yayınladı. şiirlerinde aşkı, insan sevgisini ve güzelliği anlattı. apayrı bir sözcük çekimi vardı. bu yönüyle diğer şairlerden ayrılıyordu. aykırı bir dildi. herkesin kullanamadığı kimi kavramları, sözcükleri işlemekten çekinmiyordu." metin turan

Şair - Yazar
1956 - 2 Temmuz 1993


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Uğur Kaynar; 1956 Sivas/Zara doğumlu. 1970'de Ankara'ya yerleşti. Zorlu yaşam koşulları yüzünden öğrenimi yarıda bıraktı. 1977 yılında Serap hanım ile evlendi. 1980'da bir 'demokrasi kavgacısı' olarak cezaevine girdi. Cezaevine girdiği yıl olan 1980'de kızı Elif doğdu. 1987 yılında da ikinci kızı Ezgican doğdu.

Uğur Kaynar şiire daha ilkokul yıllarında gönül vermişti. Şiir sanatını incelemesi ve yapıtlarının ciddi ürünlere dönüşmesi 1980 sonrasıdır.

1990 yılında kurucusu olduğu ve yayın yönetmenliğini yaptığı Elyazıları Yayıncılık'tan sekiz şairin kendi elyazılarıyla yazdığı şiirlerinin kitap baskısını yaptı. Ankara'nın Kızılay'da o yıllarda Ihlamur Sokak'ta ki adreste bulunan Elyazıları Yayıncılık'tan çıkan kitaplar numaralı ve el yazısıyla yayına sunulmuş, kitaplarının kapak tasarımlarını grafiker, yayıncı ve tanıtım fotoğrafçısı Çerkes Karadağ yapmıştır.

Uğur Kaynar 2 Temmuz 1993 tarihinde ki Sivas Madımak yangınında yaşamını yitirdi.-68'liler Birliği Vakfı etkinlikleri kapsamında, 22 Mart 1994 Salı günü, Ankara Sanat Tiyatrosu Salonu'nda düzenlenen "Uğur Kaynar'a Saygı ve Anma Toplantısı'nda Adnan Satıcı tarafından Uğur Kaynar: Adını Unutturan Çelebi adlı yapılan konuşması Bir Yeni Biçem dergisi"nin Ekim 1994 tarihinde yayımlanan 18. sayısının 18. sayfasında yayımlandı.


Şiirlerinin yayınlandığı yayınlar ve şiirleri:
dergiler; özgür edebiyat dergisi, Sayı:40 - Temmuz-Ağustos 2013
Güneşin Altında Ölmek Sayfa:5


Soner Kaynar'ın, ağabeyi Uğur Kaynar'ın ardından yazdığı şiir: Kardeşime Türkü


Kurucusu olduğu El Yazıları Yayıncılık'ta yayımlanan kitaplar ve ya yazarları:
"behçet aysan-şiirler, uğur kaynar-gizemya ve aşkınam, arif damar-kedi aklı, özdemir ince-güneş saati, metin altıok-dörtlükler ve desenler, gültekin emre-düş kuyusu, ülkü tamer-kırağı gemisi"-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 7 Kasım 2002 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 10.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 4777

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA