Necmettin Kaynar "zara'nın insanı, çelebi ruhlu, hoşsohbet, nüktedan. hiciv ve mizahî yönü baskın. nerede ve nasıl konuşulacağını, nasıl giyinip nasıl davranılacağını bilendir..."
1993 necmettin kaynar

"bin dokuz yüz otuz üç yılında, annemin deyimiyle 'eğrilcede', nüfus cüzdanına göre de altı aralıkta zara'da doğmuşum. çocukluk yıllarım; her zaralı gibi geçti. zorluklarla savaş, hemen herkesin ortak yanı. bin dokuz yüz kırk beş yılında gazi ilkokulu'nu bitirince tam üç yıl başımı baştan taşa çaldım çaresizlik içinde.
en kolay yaptığım iş çerçiçilikti ve meyve satmaktı. benim gibi birçoğumuzun imdadına genç bir kaymakam yetişti. ortaokulun açılışıyla üç yıllık aradan sonra arzulu ve heyecanlı öğrenci oldum. öğretmenliğe 1954 yılında hatay'ın samandağı ilçesinde başladım. gerek ilkokul, gerek ilkokul öğretmenliğimin doyumsuzluğunu yaşadım hep. sıradan bir laf değil gerçekten, yaşamı başa alsam; yine öğretmenliği seçerim.
meyvelerim var dolu dolu ülkenin her yanında. onlara ulaşmak onlarla buluşmak ne büyük haz; aydınlatamam!.."
2000 necmettin kaynar

"yöresine olan özlemini ve tutkusunu kalıcı eserlere dönüştürerek kuşakları kaynaştırmış; hiç sönmeyen bir meşale gibi zara nostaljisini ve zaralılık ruhunu diri tutarak bizleri aydınlatmıştır." 2000 yakup kadri bozalioğlu

"kişisel yaşamında önemli bir yere sahipti. saygın bir cumhuriyet aydını, hoşgörülü bir bilge, vicdanını her daim yanında taşıyan, gülünce gözleriyle gülen sevgi dolu bir insandı." cuma, 18 Ocak 2019 soner kaynar

"necmettin kaynar, 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' nesiller yetiştirmeyi amaçlayan bir dünya görüşünün emekçisiydi." pazar, 27 Ocak 2019 mirza arabacıaraştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu


Eğitimci - Yazar
1933 - 17 Ocak 2019

Necmettin Kaynar; 1933 Sivas/Zara doğumlu. Yozgat merkez de Ortaokul Müdürlüğü yaptı. Son görev yeri olan İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünü yaptığı yıllarda 1980 ihtilali sonrası düşüncelerinden dolayı görevden alındı. 1982 yılında da emekli oldu.

Necmettin Kaynar; 1987 yılında İzmir'de Yusuf Eceyurt başkanlığında kurulan Sivaslılar Yardımlaşma Derneği SİDAYDER'in kurucuları içinde yönetim kurulunda görev aldı. Yine; Merkezi İstanbul'da olan Zaralılar Yardımlaşma ve Kalkındırma Vakfı'nın; 1995 yılında Yusuf Eceyurt başkanlığında İzmir Şubesi'nin kurucuları olarak yönetim kurulunda Necmettin Kaynar ve beraberinde Turan Bağatur, Ahmet Bozkurt, Murtaza Sül ve Şükrü Dökmetaş yer almıştır.

Zara Kaymakamlığının ve Zara Belediyesi'nin düzenlediği Zara 7. Bal ve Kültür Festivali'nin 3. günü olan 16 Ağustos 2005 tarihinde Salı günü Zara Farket Düğün Salonu'nda yapılan Tarih ve Kültür paneli'nde Eğitimci - Yazar Necmettin Kaynar konuşmacı olarak yer almıştı. Sunumunu Doğan Mahmutoğlu'nun yapmış olduğu Zara'nın tarihi ve kültürel değerlerinin anlatıldığı panelin diğer konuşmacıları Eğitimci - Yazar İsmail Hakkı Acar, Eğitimci - Yazar Yrd. Doç. Dr. Adnan Mahiroğulları ve C.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozdoğan idi.

Necmettin Kaynar'ın; gazetezara gazetesi'nde İzmir Mektupları ve Akçay Mektupları başlıkları altında köşe yazıları, Gardaşıma Mektup, Ne Biçim Dünya Bu? ve 4 Eylüllere adlı şiirleri de Zara Haber dergisinde yayınlandı.

Eğitimci-Yazar Necmettin Kaynar'ın yazıları; Veysel Dursun Olmak adlı kitapta, dergilerden; SivasHaber, Zara Haber, Sivas Zara Haber, Zara Kültür, ZARA dergisi ve sultanşehir'de yine Zara Halk Eğitim Merkezi Bülteni'nde ve gazetelerden gazetezara ve Gizemya'da yayımlanmıştır.

17 Ocak 2019 tarihinde Perşembe günü vefat eden Necmettin Kaynar, 19 Ocak 2019 tarihinde Cumartesi günü Balıkesir'in Akçay'da Hz. Ömer Camii'nde öğlen kılınan namazın ardından Zeytinli Mezarlığında toprağa verildi.

Necmettin Kaynar; Ifakat ve Beyböyrek Kaynar'ın oğlu, Rahmi, Nurettin Kaynar ve Hatice Üngör'ün kardeşi, Sercan, Tarkan Kaynar ve Sevcan Çimen'in babası, Mergube Kaynar'ın eşiydi.
-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 7 Kasım 2002 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 12.2.2019 | Sayfa Gösterimi: 4165

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA