A. Vahap Sümbüloğlu 


Eğitimci - Yazar
1953 - 15 Aralık 2001


"Benim tanıdığım Zara insanı duygu ve düşünce adamıdır." Vahap Sümbüloğlu

"Öğrencisi olduğum Vahap hocam 'Zara insanı duygu ve düşünce adamıdır' sözünü, çok sevdiği doğup büyüdüğü toprakların insanlarına, Zaralılar için her daim kullanırdı. İyi bir eğitimciydi. Kalemi güçlü aydın bir yazardı. Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek gibi halk bilimcisinden, Zara'nın önemli şahsiyetlerinden Necati Bulut, Hacı Solmaz ve Basri Lütfullahoğlu gibi değerleri kaleme almış, Hatıralar ve Fotoğraflarla Atatürk Sivas'ta adlı kitabı hazırlamıştı." Yakup Kadri Bozalioğlu

"Hem eğitimci hem de yazarlık tarafıyla biz öğrencileri onsuz 12 yıl geçirdik. Özlüyoruz... Yakup Kadri Bozalioğlu 14 Aralık 2013

"Tödürge Gölü kenarındaki sosyal tesisde, uzunca bir sohbetimiz olmuştu. Galiba son kez de orada görüşmüştük. Sonra vefat haberini aldığımda, çok derinden üzüntüsünü yaşamıştım. Bu, beyefendi insanın, Zara için atan yüreğinin, zamansız durmasının üzüntüsünü çeken, içleri acıyla dolu ailesi başta olmak üzere tüm dost, hısım ve çevresine metanet ve sabırlar diliyorum. Ebedi mekanındaki ışıklar hiç sönmesin..." Metin Devrim 15 Aralık 2013

"Ailemizin başına gelen en büyük felaket abimin kaybı oldu. Onsuz çok zor günler geçirdik. Öğretmenimizi kaybettik." Rüşan Sümbüloğlu 23 Ağustos 2014

"Gözümüzün tadı bozuldu; etrafta artık dost yok! ne söyleyeyim başka? Halit yok, Şükrettin yok, Vahap yok, Alpaslan yok, Hakan yok, Basri yok, Enser yok ve Tarık yok!.. Daha yirmi kişi sayarım ama acıya yürekte yer yok!"
Fuzuli Bulut

"Sevgili hocamızın aramızdan ayrılışının 16. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz. Kalplerimize ve zihinlerimize serptiğin aydınlık tohumlarla seni yaşatmaya devam edeceğiz. Ruhun şad, mekânın cennet olsun..." Gürsel Cülcüloğlu 15 Aralık 2017

"İki küçük çocukken, kayan bir yıldızı göstererek sormuştu bana: 'Yıldızlar nereye akar?'
Artık cevabı biliyor.
İyiliğe, sevgiye, vefaya, dostluğa;
Sevdiklerinin kalplerine…
Huzur içinde yat kardeşim."
mirza arabacı 14 mayıs 2018A. Vahap Sümbüloğlu; 1953 Sivas/Zara doğumlu. İlk ve ortaokulu Zara'da, liseyi Sivas'ta okudu.
1975 İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu.
Tekirdağ Muratlı Lisesi'nde felsefe öğretmenliği yaptı.
1978 yılında Zara Lisesi'ne atandı. Zara Lisesi'nde öğretmenlik, müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı ve uzun süre müdür vekilliği görevlerinde bulundu.
Zara'da ki sosyal çalışmalara iştirak etti. Zara Spor, Zara Tüketim Kooperatifi yönetiminde ve Zara Öğretmenler Derneği sekreterliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu.
Üniversiteye giriş öncesi 1 yıl olmak üzere toplam 16 yıl Zara'da çalıştı.
1992 yılında Sivas İl Turizm Müdürlüğü görevine atandı.
Zaralılar Yardımlaşma ve Kalkınma Vakfı'nın Sivas Şubesi kurucu başkanı olarak 4 yıl çalıştı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Sivas Şubesi Başkanlığı'nı, Sivas Turizm Derneği, Sivas Zihinsel Özürlü Çocuklar Vakfı Yönetim ve Denetim Kurulu ve Sivas Çevre Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı.
Vahap Sümbüloğlu 15 Aralık 2001 tarihinde Tokat yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.Vahap Sümbüloğlu adına yapılanlar:
-Zara Belediyesi Meclis Üyelerinin aldığı kararla Zara - Ahmet Başyurt Mahallesi'nde Vahap Sümbüloğlu Caddesi adı verildi.

-Yeşil Yerleşke projesi kapsamında Zara Tödürge Gölü etrafında Sümbüloğlu Ailesi tarafından Eğitimci-Yazar Vahap Sümbüloğlu Hatıra Ormanı oluşturuldu. Hatıra ormanına sağladığı katkılarından dolayı Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız 30 Kasım 2017 tarihinde kardeşi Dr. Ruşan Sümbüloğlu'na teşekkür belgesi verdi.

-Sümbüloğlu Ailesi tarafından Vahap Sümbüloğlu adına Cumhuriyet Üniversitesi Zara Tödürge Gölü Sosyal Tesisleri çevresinde oluşturulan hatıra ormanının açılış töreni 13 Mayıs 2018 tarihinde Pazar günü gerçekleşti.
Yazarlığını yaptığı gazetenin köşe adı;
1996 Yeniülke gazetesi; Gününe Göre

Son güncelleme: 1.7.2018 | Sayfa Gösterimi: 4127

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA