Attilâ İlhan 


senarist, şair - romancı - deneme yazarı - düşünür
15 Haziran 1925 - 11 Ekim 2005


Attilâ İlhan; 15.06.1925 İzmir Menemen doğumlu. Attilâ İlhan her ne kadar İzmirli olarak tanınırsa da aslen Sivaslıdır. Sivas'ın Gürün ilçesinin Ketençayırı mahallesinde ikamet eden Kadı Bahriler Sülalesi'ne mensuptur. Eski Valiller'den Bedrettin İlhan'ın oğludur. Eski adı Hamidiye bugün Karetepe mahallesi cilt no:2, hane no:108 de Gürün'de nüfus kayıtı bulunmaktadır. 1891 yılında Gürün'de dünyaya gelen Muharrem Bedrettin İlhan’ın eşi Emine Memnune Hanım’ın Attilâ Hamdi (15 Haziran 1925 - 11 Ekim 2005), Cengiz (1927) ve Çolpan (1935) 3 çocuğu olmuştur.

Kaymakam olan Bedrettin İlhan görevi nedeniyle İzmir’de bulunduğu yıllarda 1956'da nüfus kaydını İzmir'e almıştır. Dolayısıyla Gürünlü bir aileye mensup olup İzmir doğumludur. Attilâ İlhan, ilk ve ortaokulu İzmir Karşıyaka’da bitirdi. Liseyi İstanbul Işık Lisesi'nde tamamladı. İlk şiiri 1943, ilk nesri 1945 yılında yayınlanmıştır. 1946 yılında “Gavur Dağlarında rivayet” isimli şiiriyle ödül alarak ismini duyurdu. 1946-1965 yılları arasında İstanbul Hukuk Fakültesi’nde okurken okulu yarım bırakarak 1949 yılında Fransa’ya gitti. 1951 tarihinde yurda dönerek gazetecilik yaptı. Bu arada çeşitli dergilerde yazılar yazdı. 1962-1965 yılları arasında yine Paris’e gitti. Tekrar yurda döndükten sonra “Demokrat İzmir” ve “Dünya” gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. Son yüzyılda Türkiye’nin yetiştirdiği çok yönlü şair, yazar ve fikir adamlarının en büyük isimlerinden birisiydi.

Şiirleri ve yazıları yayımlanan dergiler; Yeni Edebiyat, İstanbul, Gün, Yirminci Asır, seçilmiş hikayeler, ufuklar, vatan gazetesi sanat yaprağı, kaynak, mavi, yedi tepe, dost, yön, varlık

İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirleriyle yakalanmasıyla 1941 Şubatında, 16 yaşındayken tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Üç hafta gözetim altında kaldı. İki ay hapiste yattı. Türkiye'nin hiçbir yerinde okuyamayacağına dair bir belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Danıştay kararıyla, 1944 yılında okuma hakkını tekrar kazandı ve İstanbul Işık Lisesi'ne yazıldı. Lise son sınıftayken amcasının kendisinden habersiz katıldığı CHP Şiir Armağanı'nda Cebbaroğlu Mehemmed şiiriyle ikincilik ödülünü pek çok ünlü şairi geride bırakarak aldı. 1946'ta mezun oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. Üniversite hayatının başarılı geçen yıllarında Yığın ve Gün gibi dergilerde ilk şiirleri yayımlanmaya başladı. 1948'de ilk şiir kitabı Duvar'ı kendi imkanlarıyla yayımladı. İlk şiiri Balıkçı Türküsü 1941 yılında Yeni Edebiyat gazetesinde çıkmıştı.

İlk düzyazısı ise (Kültürümüz Üzerine Düşünceler) Balıkesir’de yayınlanan Türk Dili Gazetesi’nde yayınlandı (1944). Duvar kitabına aldığı Cabbaroğlu Mehemmed şiirinin 1946 CHP Şiir Yarışması'nda ikincilik almasıyla tanındı.

1953'te Vatan gazetesinde sinema eleştirileri yazmasıyla başlar. 1957'de gittiği Erzincan'da askerliğini yaptıktan sonra, tekrar İstanbul'a dönüş yapan Attilâ İlhan sinema çalışmalarına ağırlık verdi. Onbeşe yakın senaryoya Ali Kaptanoğlu adıyla imza attı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki yüksek öğrenimini yarıda bıraktı, gazete ve dergilerde çalıştı. Askerliğinden önce ve sonra olmak üzere, üç kez gittiği Paris’te altı yıl kaldı. Demokrat İzmir Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü ve Başyazarlığından Ankara’da Bilgi Yayınevi Danışmanlığına geldi (1973-1980). Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığını sürdürdü (1968- ) (Yeni Ortam, Dünya, Milliyet, Söz, Güneş, Meydan) 1950’li yıllarda Vatan Gazetesi'nde sinema eleştirileri yazdı, senaryo yazarlığına başladı. Senaryolarında Ali Kaptanoğlu adını kullandı.

Attilâ İlhan; İstanbul’da bağımsız yazar olarak yaşamını sürdürdü. Sinemada aradığını bulamayınca, 1960'ta Paris'e geri döndü.

Babasının ölmesiyle birlikte yazarın İzmir dönemini başlattı. Sekiz yıl İzmir'de kaldığı dönemde, Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığını ve genel yayın yönetmenliğini yürüttü.

1968'te evlendi, 15 yıl evli kaldı. 1973'te Bilgi Yayınevi’nin danışmanlığını üstlenerek Ankara'ya taşındı. Sırtlan Payı ve Yaraya Tuz Basmak'ı Ankara'da yazdı. 81'e kadar Ankara'da kalan yazar Fena Halde Leman adlı romanını tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da gazetecilik serüveni Milliyet ve gelişim Yayınları ile devam etti. Bir süre Güneş gazetesinde yazan Attilâ İlhan, 1993-1996 yılları arasında Meydan gazetesinde yazmaya devam etti. 1996 yılından beri köşe yazılarını Cumhuriyet gazetesi'nde sürdürdü.

1970'lerde Türkiye'de televizyon yayınlarının başlaması ve geniş kitlelere ulaşmasıyla beraber Attilâ İlhan da senaryo yazmaya geri dönüş yaptı. Sekiz Sütuna Manşet, Kartallar Yüksek Uçar ve Yarın Artık Bugündür halk tarafından beğeniyle izlenilen diziler oldu.

Attilâ İlhan, 11 Ekim 2005'de İstanbul’daki evinde hayata veda etti. 12 Ekim 2005 tarihinde İstanbul Nişantaşı Teşvikiye Camiinden öğle namazının ardından kılınan cenaze namazıyla birlikte Âşiyan Mezarlığı'na, Yahya Kemal Beyatlı ve Orhan Veli’nin gömülü olduğu mezarlığa defnedildi.Filmleri:
Yalnızlar Rıhtımı (Lütfi Akad)
Ateşten Damlalar (Memduh Ün)
Rıfat Diye Biri (Ertem Gönenç)
Şoför Nebahat (Metin Erksan)
Devlerin Öfkesi (Nevzat Pesen)
Ver Elini İstanbul (Aydın Arakon)


Televizyon dizileri:
Teleflaş / Kanal 6 (1991)
Sekiz Sütuna Manşet (1982)
Kartallar Yüksek Uçar (1983)
Yarın Artık Bugündür (1986)
Yıldızlar Gece Büyür (1992)
Baykuşların Saltanatı (2000)

Son güncelleme: 6.10.2018 | Sayfa Gösterimi: 482

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA