Hülya Karababa 


Türk Halk Müziği Sanatçısı


Hülya Karababa; 04.07.1959 Sivas Gemerek -çepni kasabası / çepni beldesi- Çepni köyü doğumlu. İlkokulu ve ortaokulu kasabası Çepni'de okudu.

Babasının Almanya'ya işçi olarak gitmesinin bir yıl sonrası annesi ve kardeşiyle beraber Almanya'ya gitti. O yıllarda Küçük yaşlarda düğünlerde sahneye çıkıyordu. Bir daha da sahneyi bırakmadı. Almanya'da devamlı sahneye çıktı. Düğünlerde ve özel davetlerde aranan sanatçı oldu. Almanya'da ZDF Televizyonu'na bir kaç kez Türkçe yayınlarında yine, TRT'de de Gurbetteki Sanatçılarımız adlı televizyon programlarına çıktı.

Halasının oğluyla evlilik yapıp Ankara'ya yerleşti. Yurttan Türküler ve Halk Oyunları Kültür Derneği TÜRKÜ-DER'in Başkanı Orhan Gazi Yılmaz ile tanışıp derneğe üye oldu. Yurttan Türküler Korosu'nda ses sanatçısı olarak görev aldı. Konserlerde ve festivallerde sahne alıp televizyonlarda müzik programlarına çıkmaktadır.

Çepni Köyü'ne ait Eğile Kavak Eğile adlı halayı Hülya Karababa'dan Orhan Gazi Yılmaz derledi.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 12 Nisan 2016 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 20.5.2019 | Sayfa Gösterimi: 1201

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA