Hilal Nesin 


Müzisyen, Tiyatro Eğitmeni - Yazar


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Hilal Nesin; Sivas'in Divriği ilçesine bağlı Ozanlar Diyarı Çamşıh doğumlu. Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürarslan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü mezunu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden tiyatro eğitimi aldı, 4 yıl Aydın TV'de türkü programı yaptı.

Sonraki yıllar Antalya'ya yerleşip sanat çalışmalarına 2016 yılına kadar Antalya'da devam eden Hilal Nesin, Antalya Muratpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü bünyesinde kültür sanat sosyal projelerde yer aldı. Kadın sorunlarının sahneye aktarımı ve kadınları sosyal hayatın içine almayı amaçlayarak Çeşnibahar Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nu kurdu, sanat yönetmenliğini yaptı. İlk çalışması olan Çeşnibahar Müzikali'ni hayata geçirdi.

Kadın sorunlarının anlatıldığı kendisinin yazıp yönettiği Koca Yasa oyununu yurt içinde ve yurt dışında sergiledi. Yine kendisinin yazıp yönettiği Gıvır ve Pembe Gözlük Mor Ayna oyunları sergilenmektedir. Toplumsal sorunlara sessiz kalmayan Hilal Nesin, Cemal Canpolat'ın yazdığı annelerin 'Barış' çığlığının duyulmasının hedeflendiği 'Şeyh Bedrettin'den Bu Yana Can Yana' oratoryosunun yönetmenliğini yaptı.

2016 yılının Aralığında Fransa'ya yerleşen Hilal Nesin; Almanya'nın Bergisch Gladbach kentinde Bergisch Gladbach Eğitim ve Kültür Merkezi'nde bir süredir tiyatro eğitmenliği yapmaktadır.

Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin'le evli olan Tiyatro Eğitmeni Hilal Nesin, Mizah Yazarı Aziz Nesin'in de gelinidir.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 24 Şubat 2016 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 4.3.2019 | Sayfa Gösterimi: 1787

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA