Uğur Kaya 


Kültür ve Turizm Bakanlığı
İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Şefi


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Mazlumî mahlasıyla bilinen Uğur Kaya; 05.07.1962 Sivas doğumlu olup, aslen Ulaş ilçesi Acıyurt köyünden. İlkokulu Sivas'ta Vali Reşit Paşa İlkokulu'nda okumuş, ortaöğrenimini 1979'da Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır.

1979-1980 öğretim yılında İTÜ İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü'nü kazanmış, aynı bölümden 1987 yılında mezun olmuştur. Yine 1989'da İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimine başlamış, 1991 yılında mezun olmuştur.

Uğur Kaya; 1980-1987 yılları arası halk müziği derlemecisi müzik adamı Adnan Ataman yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, İcra Hey'etinde saz sanatçısı olarak görev almıştır. Çeşitli derneklerde THM koro çalışmalarını yönetmiş, film müzikleri ve belgesel müzik çalışmaları ile çeşitli plak ve kasetlerde yönetmen - aranjör olarak görev yapmıştır.

1989'da Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Okutmanlığı'na atanan Uğur Kaya bir buçuk yıl kadar bu görevde çalıştıktan sonra, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu'na saz sanatçısı olarak naklen atanmıştır.

1997 yılında Koro Şef Yardımcılığı'na yükselen Uğur Kaya o yıllarda Koro Şefliği'ni vekaleten sürdürmüş, 2008 yılında da Koro Şefliğine getirilmiştir.

2008'de Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet THM Korosu Şefliğine atanan Uğur Kaya halen bu görevini sürdürmektedir.

2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü CD projelerinde yine aynı yıl Klasik Türküler olmak üzere 2017 yılında da Sanatçı Asım Kuzuluk'un Baraklar ve Amik Ağzı Türkmeniler'i uzun havalarının yer aldığı müzik albümlerinin Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı.

Uğur Kaya; Gönül Türküleri, Göz Üzerine Söylenmiş Türküler, Kuşlar Üzerine Söylenmiş Türküler, Klasik Türküler, İstanbul Türküleri, Mehter Türküleri, Yol Türküleri, Sen Yağmur Ol Ben Bulut, Su Türküleri, Türkü Çınarı, Muharrem Ayı, Muzaffer Sarısözen, Âşık Veysel, Hisarlı Ahmet Anma Konserleri gibi pek çok konuda proje konserleri gerçekleştirdi.Şiirleri: Boşa - Yalnızım - Olsun - Cumhuriyet Destanı

Son güncelleme: 28.7.2019 | Sayfa Gösterimi: 1633

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA