Prof. Dr. M. Kaya Bilgegil 


Eğitimci, Şair - Yazar
1921 - 21 Ekim 1987


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Mehmet Kaya Bilgegil; 1921 Sivas/Gürün doğumlu. İlköğrenimini ilçesi Gürün'de, orta öğrenimini de Sivas, Erzurum ve İstanbul'da tamamladı. Kabataş Lisesi'ni bitirdikten sonra Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu.

İzmit, Trabzon, Adana liselerinde ve Gazi Eğitim Enstitüsü'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Paris Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde lisansüstü eğitim gören M. Kaya Bilgegil, 1951 yılında doktor unvanını aldı. 1966 yılında Atatürk Üniversitesi'ne Yeni Türk Edebiyatı doçenti olarak tayin edildi. 1970 yılında da profesör oldu, aynı üniversitede çeşitli bölümlerin başkanlığını yapıp bir süre İslâmi İlimler Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi dekanlıkların da bulundu.

Edebiyat, ilim ve kültür tarihi alanındaki çalışmalarıyla bilindi. Küçük yaşta şiire merak saran M. Kaya Bilgegil'in şiirleri, 1934'ten itibaren çeşitli mahalli gazete ve dergilerde yayımlandı.

Türkiyat Mecmuası, Kubbealtı Akademi Mecmuası, İstanbul Enstitüsü Mecmuası ve gazetelerden; Son Havadis gazetesi, dergilerden; Düden, Değirmen, Türk Yurdu, Zafer, Orta Doğu, Atatürk Üniversitesi Araştırma Dergisi, Gazi Eğitim Enstitüsü İnceleme ve Araştırma Dergisi'lerinde yazıları yayımlandı.

M. Kaya Bilgegil 21 Ekim 1987 tarihinde vefat etti.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 27 Nisan 2014 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 17.5.2019 | Sayfa Gösterimi: 1825

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA