Zaralı Halil Söyler'in Vefatının 50. Yıldönümü 


■Taş Plak döneminin en önemli sanatçılarından Zaralı Halil Söyler'in vefatının 50. yılında ahde vefa etkinlikleri yapılması için Türk Halk Müziği Sanatçısı, Araştırmacı-Derlemeci Kubilay Dökmetaş ve Zara Kültür Araştırma Grubu'ndan Gazeteci Yakup Kadri Bozalioğlu tarafından girişimler yapılıp, çalışmalar başlatıldı.

■Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 22-23-24 Kasım 2013 tarihinde İstanbul/Eyüp Feshane'de Sivas Platformu tarafından yapılan 4. Geleneksel Sivas Günleri'nin Zara Standında Zara Kaymakamlığı'nca Zaralı Halil Söyler köşesi oluşturuldu.

■16 Aralık 2013 tarihinde Pazartesi günü Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün düzenlediği Amatör Muzaffer Sarısözen Türk Halk Müziği Topluluğu ile Diyarbakır Mahalli İcra Topluluğunca Kardeş Şehirlerin Kültür Buluşması | Zaralı Halil Söyler-Diyarbakırlı Celal Güzelses Türküleri Konseri Sivas Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Zaralı Halil Söyler'in vefatının 50. yılı olan 15.01.2014 tarihinde aile mezarlığı başında anılacak olması nedeniyle Zara Kaymakamı Yakup Güney, Zara Şehit Vahip Dinler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Alaedddin Çakmaktaş, Halil Söyler'in torunlarından Hakan Dönmez, Ergün Söyler ve Zara Kültür Araştırma Grubu'ndan Yakup Kadri Bozalioğlu tarafından 3 Ocak 2014 tarihinde Cuma günü, Zara Demirsırık mevkiinde ki Zaralı Halil Söyler'in doğup büyüdüğü evi ve Küçükköprü başındaki mezarlığı ziyaret edildi.

■Sivas Valiliği öncülüğünde Zara Kaymakamlığı, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanan 15 Ocak 2014 Çarşamba günü Ölümünün 50. Yılında Zaralı Halil Söyler'i Anma Programı yapıldı.
-Anma Programı - Zara | Zara Demirsırık mevkiinde ki Küçükköprü başındaki kabristan ziyaret edilip mezarı başında anıldı, Zara Çarşı Camii'nde Mevlid-i Şerif okundu.
Anma Programı - Sivas | Aynı günün akşamı Sivas Atatürk Kültür Merkezi'nde; Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halkoyunları Derneği'nin aşıklarından Zeki Hayaloğlu ve Âşık Erkanî tarafından Zaralı Halil'e aşıklık geleneği olan methiyeler söylenip, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu Solisti Serhan Çekem, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Muzaffer Sarısözen Türk Halk Müziği Topluluğu Sanatçıları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Korosu Sanatçıları'nca Türk Halk Müziği Konseri verildi.

■Kanal 58 Sivas Televizyonu'nda canlı olarak yayımlanan Ahmet Ayık ile Faslı Muhabbet müzik programında 22 Ocak 2014 tarihinde Çarşamba günü Zaralı Halil Söyler'i Anma Programı yapıldı.

■TRT Genel Müdürü Sanat Danışmanı, TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığı Türk Halk Müziği ve Halk Oyunları Merkez Müdürü, Araştırmacı - Derlemeci, TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı hemşehrimiz Kubilay Dökmetaş ile görüşülerek yapılacak bir Zaralı Halil Söyler'i Anma Programı'na her yıl TRT'nin organizasyonunu ve katkılarını alarak yapılmasının sağlanılması.

■Ezgileri ve türküleri dilden dile dolaşan Türk Halk Müziğinin üstadlarından Halil Söyler'in festival kapsamı dahilinde geleneksel hale getirilecek bir konserle anılması.


■Zaralı Halil Söyler Derneği'nin kurulması
■Zaralı Halil Söyler kitaplarının çıkarılması
araştırmacı-derlemeci Kubilay Dökmetaş ve gazeteci Yakup Kadri Bozalioğlu'nun bu yönde çalışmaları devam etmektedir.
■Zaralı Halil Söyler Belgeseli hazırlanılması
araştırmacı-derlemeci Kubilay Dökmetaş ve gazeteci Yakup Kadri Bozalioğlu'nun bu yönde çalışmaları devam etmektedir.
■Vefatının 50. Yılında Zaralı Halil Söyler Sempozyumu
■Zaralı Halil Söyler isminin Sivas merkezde ve Zara'da Caddeye verilmesi
■Zaralı Halil Söyler Heykeli yapılması
■Zaralı Halil Söyler Kültür ve Sanat Evi açılması


Kubilay Dökmetaş | Yakup Kadri Bozalioğlu | Zara Kültür Araştırma Grubu

Son güncelleme: 30.1.2014 | Sayfa Gösterimi: 1127

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
ANA SAYFA >> Şair-Ozan-Yazar-Ressam-Sanatçılar ve Yayınları >> ZARA >> Sanatçılar >> Zaralı Halil Söyler >> Zaralı Halil Söyler'in Vefatının 50. Yıldönümü
 
 

Ara{ZZ}arA