Prof. Dr. Tahsin Görgün 


1961 Sivas doğumlu. Sivas İmam-Hatip Lisesi mezunu.
1984 Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde lisans eğitimi yaptı. 'Elmalılı Hamdi Yazır'ın Görüşleri ve İlim Felsefesi' başlıklı bir bitirme tezi hazırladı. 1985 yılında Türkiye Diyanet Vakfı'nın burslu öğrencisi olarak Almanya'ya gitti; Berlin Freie Universitaet'de Sprache, Handlung und Norm (Dil, Davranış ve Hüküm) başlıklı tezi ile Fıkıh Usulü ve Felsefe doktorası yaptı.
1995 Türkiye'ye dönerek İSAM'da araştırmacı olarak çalışmaya başladı.
2004 doçent oldu. Almanya'da bulunduğu süre içinde orada yaşayan Türklerin dini, pedagojik ve toplumsal meseleleri ile ilmi olarak ilgilendi. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi İSAM'da araştırmacı ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekle birlikte, halen (2005 yılı Ekim ayı itibariyle) Almanya'da Frankfurt Goethe Universitesi'nde misafir hoca olarak bulunmaktadır.
Temel ilgi alanları, Fıkıh Usulü, Osmanlı dönemi ve Meverâünnehir ağırlıklı olmak üzere İslam Düşüncesi Tarihi; Felsefenin Dil, Bilgi, Ahlak, Tarih, Siyaset, Bilim, Toplum gibi muhtelif konuları yanında Kur'an araştırmaları; Osmanlı-Batı ilişkileri ve Osmanlı'nın Batı'ya tesiri.
Arapça, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Son güncelleme: 6.7.2014 | Sayfa Gösterimi: 1886

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA