Kuruluşu'nun 15. Yılı  Zara Kültür Araştırma Grubu'nun
15 yıllık süreçde kültürel mirasın korunmasına yönelik
Sivas Kültürü'ne olan katkıları
!..

"Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz"


Ö n e r i l e r i m i z
-23 Nisan Köy Şenliği; Cumhuriyet'in temelinin atıldığı Sivas'ın, ilçesi Zara'da Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle; Zara Kültür Araştırma Grubu'nun önerisiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kutlama Komitesi'nce 1998 yılında ilçe merkezi programına ek olarak her yıl bir köyde kutlama kararı almasıyla gelenekselleştirilerek, o n b i r yıl ilçenin köylerine taşınmıştır.

-Sanatçı ZARA'nın Fahri hemşeriliği; Türk Halk Müziği Sanatçısı Z a r a, İlçemiz Z A R A'nın Fahri Hemşerisi olması için Zara Kültür Araştırma Grubu'nca Zara Belediye Meclisi'ne önerilmiş, Belediye Meclis Üyeleri'nin aldığı kararla da Sanatçı Z a r a, İlçemiz Z A R A'nın Fahri Hemşerisi kabul edilmiştir.


Organizasyonlarımız
-Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Kültür Araştırma Grubu ve
Zara Kaymakamlığı'nın işbirliği ile THM sanatçılarından Kubilay Dökmetaş ve Serhan Çekem Altıntaş, Zara Hükümet Konağı önünde ilk kez ikili konser vermeleri organize edildi.


Üniversitelerle ortak çalışmalarımız
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvar Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlileri ve Zara Kültür Araştırma Grubu beraberliğinde Zara ve köylerinde folklorik alan araştırması yapıldı.


TRT ile çalışmalarımız
TRT ekranlarında; Zara ve Zara Kültürü tanıtıldı.
TRT PERDE ARKASI


Arşivcilik
100 TB'lık (terabyte) Fotoğraf ve görüntü arşivi
Zara İlçesi, Şerefiye Beldesi, Beypınarı ve Bolucan yöresi olmak üzere köylerinde yapılan festival, panayır, şenlik, piknik, yıldönümü, kutlama gibi etkinlikler; VHS kaset - DVD - fotoğraf ve slaytlar ile belgelenerek arşivlendi.


Yayınlarımız
Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Folklorü'nü ve Zara'daki kültürel etkinlikleri derleme, değerlendirme ve geniş kitlelelere yayma amacı hedeflenerek Zara Kültür d e r g i s i'ni yayımlayarak kültürümüzün zenginliği görsel boyutları ve özgün kesitleriyle okuyucularına sunuldu.
ZARA dergisi
Zaralılar Ticaret Rehberi


-Zara ve köylerinde yapılan festival, panayır, yıldönümü, piknik, kutlama gibi etkinlikler; VHS kaset - DVD - fotoğraf ve slaytlar ile kayıt altına alınarak arşivlendi.

Zara Kültür Araştırma Grubu

H e r K ü l t ü r E v r e n i n R e n g i d i r

Son güncelleme: 4.6.2014 | Sayfa Gösterimi: 2566

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
ANA SAYFA >> Zara Kültür Araştırma Grubu >> Kuruluşu'nun 15. Yılı
 
 

Ara{ZZ}arA