Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek 


11 Eylül 1927 - 15 Kasım 1980
Halkbilimci - Araştırmacı - Yazar - Oyun Yazarı - Çevirmen
Türk Halkbilimi konusundaki araştırmalarıyla tanınmış bilim adamı


"türkiye'nin ve birçok avrupa ülkelerinin bilim ve sanat çevrelerince yakinen tanınan prof. dr. sedat veyis örnek; türk folkloru ve etnolojisine önemli
eserler kazandırarak halkbilimi'nin geleneksel kültürünü, yaşama biçimlerini bilimsel yöntemlerle derleyerek belgelemiştir. halkbilimi'nin bir bilim dalı olarak yaygınlık kazanmasına emek verip, özen gösteren hoca anadolu törelerine, folkloruna bilinçle sahip çıkacak yeni kuşaklara soyadıyla örnek olmuştur."

gazeteci yakup kadri bozalioğlu

"cumhuriyet döneminin bir aydın yazarıdır; sedat veyis örnek."
tiyatro araştırmacısı ve eleştirmen prof. dr. sevda şener

"pek erken sonsuzluğa yürüdü, göçüp gitti. türk kültürü için, evrensel dünya ekini için büyük bir yitimdir..." yazar adnan binyazar

"şair cemal süreya'nın dediği gibi 'her ölüm erken ölümdür'. sedat veyis örnek'in ölümü ise çok çok erkendi. hep üzülmüşümdür. saygıyla anıyorum." 26 nisan 2014 folklor araştırmacısı ahmet özdemir

"sedat veyis örnek; aydın ve halk olma birlikteliğini kişiliğinde birleştirmiş ve bu zoru başarmış örnek bir öğreticiydi." şair-yazar mehmet yıldırım

"biz çelik çomak oynardık, sedat veyis örnek kitap okurdu."
sınıf arkadaşı sait günçal


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu


Sedat Veyis Örnek; 11.09.1927 Sivas/Zara doğumlu. İlkokulu Zara'da, orta öğrenimini Sivas'ta, yüksek öğrenimini de 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde tamamladı.

2 Kasım 1953 - 18 Ağustos 1955 tarihleri arası askerliğini yedek subay olarak Kore'de 5. Kore Tugayı'nda yaptı.

Sedat Veyis Örnek; 1960'da Almanya'nın Tübingen şehrinde Eberhard Karls Üniversitesi'nde dinler tarihi ve etnoloji alanında doktora yaptı. 1961'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi'nde Etnoloji Kürsüsü Asistanı, 1966 yılında Doçent, 1971 yılında da Profesör oldu. Aynı yıllar Elazığ'da Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde, İzmir'de Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Türk Halkbilimi derslerini okuttu.

Sivas Hakikat gazetesi'nde 1949'da yayınlanan ilk öyküsünden sonra Yeni Hikâyeler, Varlık, Değişim, Sır, Türk Dili dergilerinde öyküleri, eleştirileri, kısa oyunları ve çevirileri yayımlandı.

15 Kasım 1980 tarihinde Cumartesi günü 53 yaşında kalp yetersizliği nedeniyle vefat eden Sedat Veyis Örnek; 17 Kasım 1980 tarihinde Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi'nde yapılan tören sonrası Maltepe Camii'nde öğlen vakti kılınan namazın ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
P a n e l:
Sedat Veyis Örnek'e Saygı: Yaşamı ve Bilimsel Yönleri
Katılımcılar: Doç. Dr. Gürbüz Erginer - Doç. Dr. Kurtuluş Kayalı - Yrd. Doç. Dr. Muhsine H. Yavuz - Yrd. Doç. Dr. Atilla Erden - Yrd. Doç. Dr. M. Muhtar Kutlu -
Metin Turan
Kültür Bakanlığı, Ankara Resim ve Heykel Müzesi - 12 Aralık 199816-17 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara'da Sedat Veyis Örnek Halkbilim Sempozyumu düzenlenecektir.
Bir Halk Bilgesi olan Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek için Vefatının 35. Yıldönümünde kurucusu olduğu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü'nün başkanlığını yapan Prof. Dr. Muhtar Kutlu başkanlığında ki öğretim üyeleri ve öğrencilerince 16-17 Kasım 2015 tarihlerinde, Ankara'da "Sedat Veyis Örnek Halkbilim Sempozyumu" düzenlenecektir.TÜBİTAK SOBAG destekli 114K576 numaralı Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması başlıklı proje kapsamında düzenlenen etkinlikler:

Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği Ankara
Perşembe, 13 Kasım 2014 - Ankara, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Düzenleyen: TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması proje ekibi.


folklor/edebiyat dergisi Sedat Veyis Örnek Özel Sayısı Buluşması Sivas
Cuma, 22 Mayıs 2015 - Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü Merkezi Amfi Salonu
Düzenleyenler: Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, folklor/edebiyat dergisi, hayat ağacı dergisi, Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Kulübü, Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Topluluğu, TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması proje ekibi.


Ölümünün 35. Yılında Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği Ankara
Cuma, 21 Aralık 2015 - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Düzenleyen: TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması proje ekibi

Son güncelleme: 14.3.2019 | Sayfa Gösterimi: 6147

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA