Seyfeddin Soysal 


Ressam - Heykeltraş
1966 - Şubat 2012


Resmi fotoğraf gibi birebir tuvalde çalışarak meslektaşlarını dahi hayran bırakan Seyfeddin Soysal'ı vefatının 1. yılında anıyoruz. Sanat adına resm ettiği resim sanatındaki o müthiş akılda kalıcı olan çizimlerindeki ustalığıyla her daim hatırlanacaktır. Yakup Kadri Bozalioğlu

"Değerli bir ustadımızı, dostumuzu ve fırça yoldaşımızı kaybettik. Acımız büyük... Bizi çok genç yaşta bıraktı. Birlikte çok güzel projelerimiz olacaktı. Ama yarım kalmayacak o projeler, onun hayallerini gerçekleştirmeye çalışacağız".
Sivas Ressamlar Derneği Başkanı Ahmet Nedim Hancı


1966 Sivas/Şarkışla Hüyük köyü doğumlu.
İlkokulu köyünde, ortaöğretimi ve liseyi Şarkışla'da okudu.
23 yaşından sonraki hayatını Hollanda'da yaşadı.
Sanat eğitimine Pieter Breughel Kunst En Cultuur Vrije Akademisi'nde devam etti.
Portre, desen ve yağlıboya tekniği üzerine ders verdi. Hollanda, Belçika ve Avrupa'nın değişik ülkelerinde sokak ressamlığı yaptı.
Bazı roman ve çocuk kitaplarının kapaklarını resimledi.
Heykel yapıp, saz, ud, keman ve gitar gibi telli müzik aletleri çalmaktaydı.
Seyfeddin Soysal, Veghel Ressamlar Derneği ve Sivas Ressamlar Derneği üyesiydi. Yine Şarkışla Ozanlar ve Şairler Derneği Kurucu Üyesiydi.
Seyfeddin Soysal 2012 yılında 2 Şubat gecesi evindeki şömineden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenmiş, Şarkışla Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, ilk müdahalenin ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edilmişti. 4 Şubat sabahı yaşamını yitiren Seyfeddin Soysal ertesi gün Şarkışla'da toprağa verilmişti.
Evli ve bir cocuk babasıydı.


Şiirleri:


Sergileri:

Son güncelleme: 27.10.2018 | Sayfa Gösterimi: 2617

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA