ANA SAYFA
Önemli Günler & Haftalar
Önemli Günler & Haftalar
Nisan
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  align=


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 


23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI

"Büyük Atatürk'ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ve Türk Devrimi'nin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi 97 yaşında...
TBMM'nin inşa ettiği Türkiye'yi, çağdaş, demokratik, laik, bilgi çağını yakalamış ve kalkınmış bir ülke olarak çocuklarımıza bırakmak, en önemli sorumluluğumuzdur.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun!"23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

Türk Milleti'nin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar'ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti'nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Son güncelleme: 24.4.2017 | Sayfa Gösterimi: 1179

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
ANA SAYFA >> Önemli Günler & Haftalar >> Önemli Günler & Haftalar >> Nisan >> 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 
 

Ara{ZZ}arA