Hadise 


Pop Müzik Sanatçısı

Asıl adı Hadise Açıkgöz, bilinen adıyla Hadise; 22.10.1985 Belçika'da Flaman Bölgesi'nin Anvers ilinde bir kasaba olan Mol doğumlu.

Belçika'da Sivaslı bir ailenin kızı olarak doğup büyüyen ve aynı zamanda çerkez kızı olan
Hadise'nin annesi Gülnihal Açıkgöz Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Fındıcak köyünden, babası Hasan Açıkgöz'de merkez ilçeye bağlı Yavu beldesindendir.

Hadise; yapımcılar ve dinleyiciler tarafından ilk olarak, Belçika'nın Pop Idol yarışması sayılan (Türkiye'deki Popstar yarışmasının benzeri) Idool 2003'te fark edildi. Yarışmayı birincilikle bitirmese de, kendisine yapımcılar tarafından albüm çıkarmak için teklif geldi.

Hadise'nin ilk single'ı Sweat (Terle - 1 Kasım 2004)'te çıktı ve single'ın hit olmasıyla müzik kanallarında klipleri sık sık gösterilmeye başlandı.

İkinci single'ı Stir Me Up (Kışkırt Beni - 6 Mayıs 2005) tüm Avrupa'da fark edildi ve çıkış parçası "Stir me up", çoğu Summer Hits albümünde yer aldı.

Üçüncü single'ını Milk Chocolate Girl (Sütlü Çikolata Kız - 9 Ekim 2005) ismiyle çıkarttı, bu isim bu single sonrası Hadise'nin yabancı yayınlardaki lakabı haline de geldi.

Dördüncü single'ı Ain't No Love Lost (13 Ocak 2006) albümündeki Ain't No Love Lost adlı şarkının Burdayım adıyla Türkçe bir versiyonu oluşturuldu.

Beşinci single'ı Bad Boy (Kötü Çocuk - 4 Ağustos 2006), yazın piyasaya sürüldü ve diğer albümler gibi o da dinleyici kitlesinden olumlu tepkiler aldı.

3 Ekim 2007 tarihinde yeni single çalışması olan A Good Kiss adlı single 'yi piyasaya çıkardı ve yeni klibini İstanbul'da çekti.

Türkiye'de; Runltd. menajerlik şirketi (Süheyl Atay) ile 2006 Nisan tarihinden itibaren çalışmakta olup ilk Türkiye Konserini İzmir "Loop" Kulübünde verdi. 2006 senesinde sık sık Türkiye'ye gelen Hadise başta Beyaz Show olmak üzere pek çok TV programı ve etkinliğe katıldı.

Popstar isimli yarışmanın program sunuculuğunu da yapan Hadise Türkiye'de popülerliğini arttırarak Maxim, Esquire, Tempo ve Aktüel dergilerine kapak oldu.

Kendine Örnek aldığı sanatçılar; Christina Aguilera, Brandy ve Beyoncé' dir.

Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai ve U2'nun müziklerinden etkilenmektedir.

Hadise şarkılarında klasik, rock, soul ve diğer dünya müziklerini harmanlamaya çalışmaktadır.

Müzikal kariyerinin yanı sıra akıcı bir şekilde Flemenkçe, Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşabilmektedir.

12 Mayıs 2009 tarihinde Salı günü Moskova'da yapılan 54. Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finalinde sahneye 9. sırada çıkarak Türkiye'yi temsil eden Hadise, Düm Tek Tek ile finale katılmaya hak kazandı. 17 Mayıs 2009 tarihinde Pazar günü Moskova'da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ederek 4. oldu.

Son güncelleme: 18.12.2018 | Sayfa Gösterimi: 2012

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA