Duran Tamer 


Şair


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Duran Tamer; 01.01.1948 Sivas/Gemerek Sızır kasabası doğumlu.

Gençlik yıllarını sinemacılıkla geçiren Duran Tamer 1975 yılında işçi olarak çalışmaya gittiği Almanya'da Türk Şairler Yazarlar ve Sanatçılar Birliği'nin kurucu üyesi ve ikinci başkanlığını yaptı. 1988 yılında da Günaydın gazetesi tarafından düzenlenen şiir yarışmasında Bayrak adlı şiiriyle Avrupa Birinciliği ödülüne layık görüldü. Şiirleri Almanya'da 'Kalem, Mektup ve Araba dergilerinde yayımlandı. 31 yıl kaldığı Almanya'dan 2006 yılında kesin dönüş yaparak Kayseri'ye yerleşti.

2009'da Kayseri’de kurulan Kayseri Şairler Yazarlar Sanatçılar Derneği KAYSADER'in kurucuları arasında yer alıp derneğin yayın organı olan Çıngı kültür, sanat ve edebiyat dergisi'nin yazı kurulunda yer aldı.

17 Ekim 2009 tarihinde yapılan 4. Uluslararası Kapadokya Şiir Yarışması'nda jüri üyeliği yaptı.

2009 yılında Cumhuriyet Üniversitesi'nce, 2011 yılında da Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nce Duran Tamer'in hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bitirme tezi yapıldı.

Şiirlerinin son dörtlüğünün içerisinde genellikle 'duran' adını kullanan Duran Tamer; 'âşık duran', dertli duran, miskin duran, deli duran, azimkâr duran, cahil duran, garip duran ve şair duran' mahlaslarını kullanmıştır.

On bir eseri şarkı, türkü tarzında bestelenen Duran Tamer; Türkiye Yazarlar Birliği ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eserler Birliği İLESAM'ın Üyesidir.

Evli ve sekiz çocuk babasıdır.


-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 9 Kasım 2007 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 16.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 2225

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA