Raşit Kara 


Çevreci, Şair - Yazar
1945 - 22 Temmuz 2008araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Raşit Kara; 1945 Sivas/Zara Aluçluseki köyü doğumlu. İlkokul diplomasını 1959 yılında yerleştiği Büyükada'da aldı.

1967'de şiir yazmaya başladı. 1991 yılında Almanya'da yayımlanan Vora Koy adlı şiir kitabından üç şiiri aynı yıl yayımlanan Yunus Emre Sevgi Yılı Antolojisi'nde yer aldı. 1992’de Roc, 1993'te Güzel İnsan, 1995 yılında Bedestan, 2004 yılında da Zara adlı şiir kitaplarını yayınladı. 2007’de gazete makalelerinin toplandığı Filizkıranlar, 2000 yılında da İstanbul-Taksim'den başlayıp Başkent Ankara'ya kadar yaptığı yürüyüşün anılarını yazdığı Medeniyete Yürüyüş adlı kitapları çıkardı. Nisan 2008'de Yakın Yüreğimi Sevmesin Bir Daha adlı şiir kitabını, 2008 yılında da Niko'nun Şapkası adlı öykü kitabını yayımladı.

Kınalı isimli şiiriyle Türkiye Şairler Derneği'nin düzenlediği şiir yarışmasında ikinci oldu.

Bir dönem Türk Şairler Derneği Yönetim Kurulu Mali Sekreterliği görevini üstlendi. Atletizmde ferdi lisanslı bir sporcu olan Raşit Kara, Türkiye Mastırlar Derneği'nin Ankara'da düzenlediği Atletizm yarışmasında 'Türkiye İkincisi' oldu.

İstanbul'da el ilanları dağıtarak, 1990 yılında kişisel çabasıyla tek başına başlattığı Yere Tükürmeme kampanyasını yürüttü. Bu amaçla İstanbul-Taksim'den başlayarak 13 günde Ankara'ya kadar yürüdü. Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ederek çiçek bıraktı. Sonrasında Meclis, Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı kapılarını zorladı. Yetkililer kendisine yasayı çıkaracaklarına dair söz verdi ve gerçekten bir süre sonra yasa çıkarıldı.

20 Temmuz 2008 tarihinde Pazar günü 63 yaşında kalp krizi sonucu vefat eden çevreci, sporcu, şair ve yazar Raşit Kara 22 Temmuz 2008 tarihinde Salı günü Kartal Cemevi'nde yapılan törenin ardından, Kınalıada'da toprağa verildi.

Şiir, anı, makale ve öykü tarzında edebi eserler çıkaran Raşit Kara; Adalar Dostlar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesiydi.

Evli ve dört çocuk babası olan Raşit Kara Kınalıada'da yaşamaktaydı.

Kınalıada'nın Akgünlük Sokağındaki çınar ağacında Raşit Kara Çınarı adının yer aldığı pirinç levha üzerine Raşit Kara'nın Akgünlük Sokak adlı şiiri bulunmaktadır.

Yine; Raşit Kara ailesi adına kızı Avukat Türkan Kara tarafından; 2011 yılından bu tarafa babası Raşit Kara'yı yaşatmak, o'nun misyonunu gelecek kuşaklara taşımak adına, her yıl geleneksel hale getirilen ve ülke genelini kapsayan bir şiir yarışması olan Raşit Kara Şiir Yarışması düzenlenmektedir.
Raşit Kara Şiir Yarışması Seçici Kurul Üyeleri:
Ahmet Saraçoğlu (Cemal Süreya Derneği Başkanı - Şair)
Niyazi Yaşar (Kar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni - Yazar)
İsmail Biçer (Şair-Yazar)
Gülderen Canyurt (Şair)
Türkan Kara (Raşit Kara ailesi adına kızı - Avukat)


Şiirleri:


-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 16 Haziran 2007 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 28.7.2019 | Sayfa Gösterimi: 3790

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA