Kadir Üredi 


Yazar
1933 - 6 Mayıs 2018


Kadir Üredi; 1933 Sivas doğumlu.
1946 yılında İsmet Paşa İlk Mektebi'ni bitirdi.
1952'de Sivas Erkek Sanat Enstitüsü'nün 5. sınıfından ayrıldı. Okul ve sonraki dönemlerde dede, baba mesleği olan Dülgerler sanatını öğrendi. Askere gidinceye kadar ve askerlik dönüşü Sivas'ta onlarca ahşap ev ve konağın inşaasını yaptı.
1957'de Sivas Cer Atölyesi'nin Modelhane Şubesi'ne işçi olarak girdi. Sanat Okulu'nda öğrendiği teknik bilgiler ve teknik resim okumayı bu iş yerinde daha fazla ilerleterek uzman usta daha sonra da posta başı unvanlarını aldı. Çalıştığı süre zarfında; buharlı lokomotiflerin silindirleri, dizel lokomotiflerinin motorları yanında vagonların, makinelerin yıpranan kırılan parçalarının yeniden dökülüp yapılması için yüzlerce model yaptı, onlarca çırak yetiştirdi.
1987 yılında emekli oldu.

6 Mayıs 2018 Pazar günü 85 yaşında vefat eden Kadir Üredi aynı gün Sivas Merkez Ulu Camii'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'nda toprağa verildi.Ödülleri:
2006 Bir Şehrin Beş Hali adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği'nin Şehir Kitapları dalında Yılın Yazarı Ödülüİmza Günleri:
Cumartesi, 14.05.2016 Sivas’ımı Sıtkınan Sevdim kitabıyla Sivas Şemsi-î Sivasî İl Halk Kütüphanesi sergi salonu'nda düzenlemiş olduğu imza günü.Konferansları:
-Üniversite-Sanayi İşbirliği Konferansı
Konuşmacılar:
Cumhuriyet Üniversitesi Kurucu Üyelerinden Oto Sabır Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Sümbüloğlu
Devrim Arabaları Teknik Ekibinden Kadir Üredi
Düzenleyen: Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi
Y e r: C.Ü. Kültür Merkezi Mavi Salon - Perşembe, 02.05.2013

Son güncelleme: 7.5.2018 | Sayfa Gösterimi: 1454

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA