Kadir Üredi 


'ben; memleketimin üstündeki bu güzelliklerini sevmemden daha çok; toprağının altına gireceğim için sivas'ımı sıtkınan sevdim...' kadir üredi

'kadir üredi; sivas'ın şehir, mekan ve kültür mirasını yaşayarak, gözlemleri ile gelecek nesillere aktarmıştır.' 3 aralık 2016 ahmet necip günaydın


Yazar
1933 - 6 Mayıs 2018


araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Kadir Üredi; 1933 Sivas doğumlu. 1946 yılında İsmet Paşa İlk Mektebi'ni bitirdi. 1952'de Sivas Erkek Sanat Enstitüsü'nün 5. sınıfından ayrıldı. Okul ve sonraki dönemlerde dede, baba mesleği olan 'Dülgerler Sanatı'nı öğrendi. Askere gidinceye kadar ve askerlik dönüşü Sivas'ta onlarca ahşap ev ve konağın inşasını yaptı.

1957'de Sivas Cer Atölyesi'nin Modelhane Şubesi'ne işçi olarak girdi. Sanat Okulu'nda öğrendiği teknik bilgiler ve teknik resim okumayı bu iş yerinde daha fazla ilerleterek uzman usta daha sonra da posta başı unvanlarını aldı. Çalıştığı süre zarfında; buharlı lokomotiflerin silindirleri, dizel lokomotiflerinin motorları yanında vagonların, makinelerin yıpranan kırılan parçalarının yeniden dökülüp yapılması için yüzlerce model yaptı, onlarca çırak yetiştirdi.

1987 yılında emekli oldu.

2006'da Bir Şehrin Beş Hali adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği'nin 'Şehir Kitapları' dalında Yılın Yazarı Ödülü'ne layık görüldü.

Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin düzenlediği; konuşmacılardan Cumhuriyet Üniversitesi Kurucu Üyelerinden Oto Sabır Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Sümbüloğlu ve Devrim Arabaları Teknik Ekibinden, Yazar Kadir Üredi'nin birlikte üniversitenin Teknik Fakültesi öğrencillerine Üniversite-Sanayi İşbirliği adlı verdikleri konferans 1 Mayıs 2013 tarihinde Perşembe günü Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonu'nda gerçekleşti.

2016 tarihinin Nisan ayında çıkan son kitabı olan Sivas’ımı Sıtkınan Sevdim için; Sivas Şemsi-î Sivasî İl Halk Kütüphanesi'nin Sergi Salonu'nda Hasan Kaya'nın da sahibi olduğu Kalem Sahaf'ın imza gününün yapılmasına verdiği katkılarıyla 14 Mayıs 2016 tarihinde Cumartesi günü gerçekleşti.

Yazıları; sultanşehir, SomuncuBaba, Küskün Akasya, Sivas Kültür, sühan ve hayat ağacı dergilerinde yine Sivas Postası gazetesinde yayımlandı.

6 Mayıs 2018 tarihinde Pazar günü 85 yaşında vefat eden Kadir Üredi aynı gün Sivas merkez Ulu Camii'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'nda toprağa verildi.-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 23 Ocak 2007 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 28.7.2019 | Sayfa Gösterimi: 2974

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA