Grubumuzca Yapılanlar 


Kültürel mirasın korunmasına yönelik yapılanlar:

1-Cumhuriyet'in temelinin atıldığı Sivas'ın, ilçesi Zara'da 1998 yılında Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle; Zara Kültür Araştırma Grubu'nun köylerde 23 Nisan Köy Şenliği yapılması ö n e r i s i, Zara Kutlama Komitesi'nce kabul görmüş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ilçe merkezi programına ek olarak her yıl bir köyde yapılmasının kararının alınması ile gelenekselleştirilerek, o n b i r yıl ilçenin köylerine taşınmıştır.

2-Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Kültür Araştırma Grubu ve
Zara Kaymakamlığı'nın işbirliği ile THM sanatçılarından Kubilay Dökmetaş ve Serhan Çekem Altıntaş, Zara Hükümet Konağı önünde ilk kez ikili konser vermeleri organize edildi.

3-Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvar Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlileri ve Zara Kültür Araştırma Grubu beraberliğinde Zara ve köylerinde folklorik alan araştırması yapıldı.

4-TRT ekranlarında; Zara ve Zara Kültürü tanıtıldı.

5- Türk Halk Müziği Sanatçısı Z a r a, İlçemiz Z A R A'nın Fahri Hemşerisi olması için Zara Kültür Araştırma Grubu'nca Zara Belediye Meclisi'ne önerilmiş, Belediye Meclis Üyeleri'nin aldığı kararla da Sanatçı Z a r a, İlçemiz Z A R A
'nın Fahri Hemşerisi kabul edilmiştir.

6-Zara İlçesi, Şerefiye Beldesi, Beypınarı ve Bolucan yöresi olmak üzere köylerinde yapılan festival, panayır, şenlik, piknik, yıldönümü ve kutlama gibi aktiviteler; VHS kaset - DVD - fotoğraf, negatif ve slaytlar ile belgelenerek arşivlendi.

7-Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle Zara Folkloru'nu ve Zara'daki kültürel etkinlikleri derleme, değerlendirme ve geniş kitlelelere yayma amacı hedeflenerek Zara Kültür d e r g i s i'ni yayımlayarak kültürümüzün zenginliği görsel boyutları ve özgün kesitleriyle okuyucularına sunuldu.

Son güncelleme: 16.4.2017 | Sayfa Gösterimi: 5959

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
ANA SAYFA >> Zara Kültür Araştırma Grubu >> Grubumuzca Yapılanlar
 
 

Ara{ZZ}arA