Gülseven Medar 


Kanal D de yayınlanan Bu Toprağın Türküsü yarışma 3. sü


Türk Halk Müziği Sanatçısı


Gülseven Medar; 13.12.1981 Sivas/Zara Şerefiye Beldesi Büyükgüney köyü doğumlu.
İlk, orta ve Zara Çok Programlı Lisesi 2. sınıf sonuna kadar olan eğitimi Zara'da aldı. İlk sahne deneyimini ilk okulda hazırlanan bir müsamerede yaşadı.
Zara'da 2 kez kısa süreli saz kursuna katıldı. Lise 2. sınıf bitiminden sonra kardeşleri ile beraber eğitime devam etmek için ailece İstanbul'a göç ettiler.
1999 yılında İstanbul Cevat Koçak Ticaret Meslek Lisesi'ni bitirdi.
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü mezunu.
4 yıllık eğitim bitince İngilizce hazırlıkla birlikte mastıra başladı. Türk Halk Müziği'ni Zaralı Halil Söyler'le tanıdı. Âşık Veysel, Davut Sulari ve okuyuş üslubu olarakta Muhlis Akarsu'yu örnek almaktadır.
TRT eski sanatçısı Dr. Can Etili Ökten'den repertuar, Gürcistan Opera ve Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Marlen Adamadze'den 2 yıl şan dersi aldı.

2008 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Rast Tiyatrosu'nun organizasyonu ile töre cinayetini konu alan Dilek adlı müzikal oyun; Hollanda'nın Amsterdam, Rotterdam, Deventer, Hengelo, Nijmegen, Utrecht Zwole ve Den Haag'da sonra da İzmit, Ankara ve Diyarbakır'da oynandı.

2009 Rengahenk Türküler-Karadut albüm projesinde seslendirme yaptı.
2010 Garaj İstanbul'da "Taziye" adlı okuma tiyatrosunda seslendirme yaptı.
2010 Şişli Belediyesi Bedestan Halk Müziği Orkestrası'nda solistlik yaptı.

2010 Arif Sağ'ın desteği ile Erdal Erzincan'ın yönetmenliğini yaptığı, Barış Güney ve Mahir Kutlutürk'ün de düzenlemelerinin bulunduğu Rind-i Şeyda adlı halk müziği albümü, müzik piyasasında yerini aldı.

Anadolu halk müziğinde Teke bölgesi gurbet havaları, kürtçe ve aşıklama tarzıyla ilgilenmektedir.


Klipleri:
-Sözleri: .... , Müziği: ........ ait olan Qasım Çawuş TV 10 Televizyonu'nda 23.05.2014 tarihinde Cuma günü yayınlandı.-SRT Sivas Radyo Televizyonu'nda; Türk Halk Müziği Sanatçısı Rüstem Çıtak'ın Çıtak Show canlı yayınlanan müzik programına Gülseven Medar ve İsmail Dirican 23 Kasım 2012 Cuma günü konuk sanatçılar olarak katıldı.

-SRT Sivas Radyo Televizyonu'nda; Türk Halk Müziği Sanatçısı Rüstem Çıtak'ın Çıtak Show Tekraren yayınlanan müzik programına Gülseven Medar ve İsmail Dirican 25 Kasım 2012 Pazar günü konuk sanatçılar olarak katıldı.


Gülseven Medar Zara FM'de
Son güncelleme: 26.3.2017 | Sayfa Gösterimi: 10357

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA