S i v a s 


Sivas ve ilçeleri için belgeleyici olacak
Anma Günleri - Festival ve Şenlikleri hakkındaki bilgiler sürekli yenilenecektir.

Sivas'ın kültürel kimliğine uygun belgeleyici araştırmaya yönelik Sivas Etkinlikleri ile ilgili dokümanları bize ulaştırmanız halinde
Zara Kültür Araştırma Grubu'muzca yayımlanacaktır.


Ulusal ve Resmi Bayramlar - Mahalli Kurtuluş Günleri - Atatürk Günleri -
Anma Günleri - Festival ve Şenlikler - Tören ve Kutlamalar

-Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas'a Gelişinin Yıldönümü
Düzenleyen Kuruluş: Sivas Valiliği
2011 - 92. Yıldönümü
Not: 27 Haziran 2005 Sivas Bölge Trafik ve Çimento Fabrikası arasında bulunan Cumhuriyet'e İlk Adım anıtında gerçekleştirilmektedir.

-ATATÜRK’ÜN Sivas'dan ANKARA’YA UĞURLANIŞInın Temsil Edilişi
Pazar, 18 Aralık 2011
Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Heyet-i Temsiliye ile birlikte 2 Eylül 1919'da geldiği Sivas'dan 18 Aralık 1919'da Ankara'ya geçişi, düzenlenen programla temsil edildi. Sivas Valiliğinin koordinesinde Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen program, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde gerçekleştirildi. Programa Vali Ali KOLAT, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İLTER, Belediye Başkanı Doğan ÜRGÜP, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan AYDIN, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas DÖKMETAŞ, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende Valilik adına konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Okutmanı ve "Milli Mücadelede Sivas-108 Gün" kitabının yazarı olan Ahmet Necip GÜNAYDIN, Milli Mücadele yıllarında Büyük Önder Mustafa Kemal'in Sivas'ta 108 gün ağırlanmasının kent için ayrı bir övünç vesilesi olduğunu söyledi.
ATATÜRK ve silah arkadaşlarının Ankara'ya uğurlanışı temsil edildi. Tiyatro sanatçılarının temsil ettiği ATATÜRK ve silah arkadaşları, Vali Ali KOLAT ve diğer protokol üyeleri tarafından uğurlandı. Kortej ile birlikte Büyük Otel önüne kadar yürüyen Vali KOLAT ve protokol üyeleri, Atatürk ve silah arkadaşlarını temsilen Ankara'ya uğurladı.
Programın ardından açıklama yapan Vali Ali KOLAT, Sivas'ta önemli kararların alındığını belirterek "Bu uğurlanışı kutlamamız gerekiyordu. Bu konuda kamu kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve Sivas halkının da beklentisi vardı. Biz de böyle bir kararı hep birlikte aldık. Böyle bir uğurlama törenine karar verdik. 92 yıl sonra bu günü gerçekleştirmiş oluyoruz" diye konuştu.


-4 Eylül Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Etkinlikleri
Düzenleyen Kuruluş: Sivas Valiliği
Yeri ve Tarihi: Merkez - 30 Ağustos - 04 Eylül

-Cumhuriyet Üniversitesi Gençlik Şöleni
Düzenleyen Kuruluş: Cumhuriyet Üniversitesi
9. su 2006 yılında yapıldı.

-Sivas Kış Festivali
Not: ilki 2005 yılında yapıldı.
2. si 2006 da kar yağışı fazla olmadığından yapılamadı.
Düzenleyen Kuruluş: Sivas Belediyesi


-5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü
[5 Ağustos yani 58 plaka]
Her yılın 5 Ağustos plaka 58 olunca sosyal alemde Dünya Sivaslılar Günü olarak kutlanıyor.
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından her yıl 5 Ağustos'un Dünya Sivaslılar Günü olarak kutlanacağını açıklamıştı. 5 Ağustos, Sivas´ın plakası olan 58´e denk gelmesi nedeniyle Dünya Sivaslılar Günü olarak ilan edildi. 2017Sevgi Bayrağı'nın Sivas'da Konaklanışı
Türk gençliğinin Atatürk ve ilkelerine bağlılığının simgesi olan Sevgi Bayrağı, Ankara'daki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri sırasında Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere 9 Mayıs'da Samsun'dan törenle yola çıkarılmaktadır.

Tokat-Sivas il sınırında Çamlıbel mevkisinde ki Atatürk Çeşmesi'nde 11 Mayıs'da düzenlenen törenle Tokatlı atletlerden, Sivaslı atletlerce teslim alınmaktadır.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkışının anısına Türk Gençliği'nin Atatürk ve ilkelerine bağlılığını, sevgisini simgeleyen Sevgi Bayrağı bir gece Sivas ilinde konaklanmaktadır.

Daha sonra Sivas Kalesi'nden yapılan top atışları, askeri bando eşliğinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesi önünde karşılanan bayrak, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından resmi daire müdürleri ile askeri erkan ve öğrencilerin katıldığı törende Sivas Valisi'ne teslim edilmektedir.
Törenin ardından; Sevgi Bayrağı, 4 Eylül 1919'da ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı, Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarihi Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde Atatürk'ün kaldığı yatak odasına bırakılmaktadır. Bayrak, 12 Mayıs'da Sivaslı atletlerce Sivas-Erzincan il sınırında Kızıldağ mevkiinde düzenlenen törenle Erzincanlı atletlere teslim edilmektedir.

Sevgi Bayrağı 13 Mayıs'da Erzurum'a teslim edildikten sonra, tekrar 14 Mayıs'da Erzincan'a, 15 Mayıs'da Sivas'a, 16 Mayıs'da ise Sivaslı atletler tarafından Sivas-Kayseri il sınırında düzenlenecek törenle Kayserili atletlere teslim edilmektedir.

Samsun'dan yola çıkan Tokat ve Sivas'ın ardından Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Ankara güzergahını izleyecek Sevgi Bayrağı, Ankara'daki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri sırasında Cumhurbaşkanı'na sunulmaktadır.

Son güncelleme: 5.8.2018 | Sayfa Gösterimi: 921

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA