Ali Şahin Canozan 


"sivas'ın önemli bir değeriydi ali şahin canozan. o, sohbetiyle düşündüren, yazımlarıyla bilgilendiren bir kültür adamıydı." yakup kadri bozalioğlu

Araştırmacı, Şair - Yazar
1945 - 9 Mayıs 2016


araştırma ve biyografik yazı: yakup kadri bozalioğlu

Asıl adı Ali Şahin, bilinen adıyla Ali Şahin Canozan; 1945 Sivas/Ulaş Başçayır köyü doğumlu. İlkokulu Kangal'ın Deliktaş Bucağında, ortaokulu Ulaş'ta okudu. Sivas Ticaret Lisesi mezunu.

1974 yılında Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde memuriyete başladı, aynı kurumun hukuk servisinden 1999 yılında emekli oldu.

Bir çok kültürel araştırmanın teşvikçisi ve öncüsüydü. Onun başlattığı Dostlar Meclisi adı altındaki kültür sohbetleri yıllarca devam etmiştir. Sivas folklorunun önemli temsilcilerinden biri olan Ali Şahin Canozan, yüzlerce öğrenciyi de bu yönde eğiterek, Sivas'a unutulmaz hizmetlerde bulunmuştur.

2000'li yılların başında Sivas merkezde Dikilitaş mevkiinde bulunan Kangal İş Hanı'nda sahaflık yaptı.

Sivas Radyo Televizyonu SRT'de yaklaşık on yıl gibi bir süre Mısra Yağmuru adlı şiir ve sohbet programını hazırlayıp sundu.

Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından adına İçimizden Biri Ali Şahin Canozan programı 20 Kasım 2010 tarihinde Cumartesi günü Sivas Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlendi.

9 Mayıs 2016 Pazartesi günü Sivas'ta 71 yaşında vefat eden Ali Şahin Canozan aynı günü Ulu Camii'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından toprağa verildi.Şiirleri: Akşam Hüznü - O'nu Görüyorum - Vefasız Dostlara - Masallaşan Mâzi - Mezar Taşları


adına şiir yazan şairler ve şiirleri:
Ali Canozan - Şair: Kenan Bilgaç-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 26 Şubat 2006 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 16.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 3200

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA