Abdülkadir Budak 


Yayıncı, Şair - Yazar
Yazılı Kâğıt Yayınları Kurucusu


"budak'ın şiirleri bana sevinç veriyor, iyi şiir sevinç verir."
melih cevdet anday cumhuriyet, 23 aralık 1994

araştırma, biyografik yazı; yakup kadri bozalioğlu

Abdülkadir Budak; 23.04.1952 Sivas/Hafik doğumlu. 1959'da ailesiyle Ankara'ya yerleşildi. İlk ve ortaokulu, liseyi Ankara'da okudu. Sincan Lisesi mezunu. İzmir'de Gaziemir Hava Teknik Okulları'nda öğrenim gördü. Kayseri’de bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptı. 1994 yılında kendi isteğiyle emekli olup Ankara'ya yerleşti. Türk Hava Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Türkkuşu Genel Müdürlüğü'nde sözleşmeli olarak çalıştı.

Kırık Dallar adlı ilk şiiri Mayıs 1970 tarihinde Defne dergisinde yayımlandı. Şiirlerinin bir kısmı Fransızcaya çevrilen Abdülkadir Budak görevi gereği Kayseri'de bulunduğu sıralarda şair arkadaşlarıyla Ozanca ve Hakimiyet Sanat dergilerini, Ankara'ya yerleştikten sonra da 2000 yılında Türkan Yeşilyurt ile Şiir Odası dergisini 12 sayı çıkardı.

İlk sayısı Eylül 2007 tarihinde çıkan ve 12 yılda toplamda 101 sayı yayımlanan, şu an için de yayın hayatına devam eden Sincan İstasyonu edebiyat dergisi İmtiyaz Sahibi Abdülkadir Budak tarafından iki ayda bir Ankara'da yayımlanmaktadır.

1981 yılında Bir Gül Çocuk adlı kitabı 'muzır neşriyat' yasası gerekçe gösterilerek toplatıldı.

Şiirleri ve şiire ilişkin yazıları; Defne, Varlık, Yazko Edebiyat, Türk Dili, Yusufçuk, Adam Sanat, Yeni Biçem, Defter ve yasakmeyve dergilerinde yayımlandı.

Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve PEN Yazarlar Derneği Üyesi olan Abdülkadir Budak; Bir Gül Çocuk kitabıyla 1982 yılında Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülüne layık görüldü. Kuşların Alfabesi kitabıyla 1988'de Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı Ödülünü, İmzası Gül kitabıyla 1994 yılında Ceyhun Atuf Kansu, 1994 yılında da Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödüllerini aldı. 1998 yılında Aşk Beni Geçer kitabıyla Halil Kocagöz Şiir Ödülünü, 2008 yılında da Mesafe adlı yapıtıyla Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi Şiir Ödülüne layık görüldü.şiirleri yayımlanan yayınlar ve şiirleri:
dergiler: Bir Yeni Biçem dergisi
Değişmeyen Gündem Maddesi: "Genç Şair" ve "Onları Anlamamak" Konusundaki Eleştiriye Bir Yanıt Denemesi
Yıl:2 Sayı:18 - Ekim 1994 Sayfa:11

kitaplar: Dünya Şiir Günü 21 Mart 2000
Nil Nehrine Dökülüyor Afrika
2000 - Sayfa:25


şiirleri: Kadın ve Nehir - Aşk Beni Geçer - Hayatta Ben En Çok Annemi Sevdim - Soğuma - Evdeki Duruşma - Şırınga - Şahmeran

Kurucusu olduğu Yazılı Kâğıt Yayınları'nca yayımlanan kitaplar:
Mustafa Köz / Şiir Taşı / Yazılar - 176 sayfa-Zara Kültür Araştırma Grubu tarafından; 17 Ocak 2006 tarihinde bu sayfa oluşturulmuştur.

Son güncelleme: 13.6.2019 | Sayfa Gösterimi: 2558

Netmon
Ekotaş Emlak
Metro Turizm
Güler İnşaat İletişim
Tanrıverdi Alüminyum
 
 
Ziyaretçi Defteri Sivas Fotoğrafları Sivas Haber Arama    
 
 
 

Ara{ZZ}arA